fbpx

Amazon FBA Europa – VAT zbyt obciążający

utworzone przez Q&A (pytania i odpowiedzi)

Cześć, chciałbym zacząć sprzedawać przez Amazon w modelu FBA. Myślę, że na początek Europa będzie dla mnie łatwiejsza niż USA, ale obawiam się VAT.

Na początku moja sprzedaż nie będzie jeszcze wystarczająco duża, aby ponosić koszty rejestracji i rozliczeń VAT. Dodatkowo moje produkty będą mniej konkurencyjne, jeżeli będę na VAT. Czy brytyjska spółka ltd byłaby lepszym rozwiązaniem niż polska działalność.

 Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność eCommerce i nie masz potwierdzonej sprzedaży swoich produktów, to rzeczywiście w niektórych przypadkach może być łatwiej zacząć od jednego rynku europejskiego Amazon FBA i rozwinąć sprzedaż na kolejne kraje Europy. Następnie możesz zaplanować ekspansję na USA i inne kraje w późniejszym czasie.

Nie ma jednak jednego potwierdzonego modelu rozpoczęcia i zależy to od wielu czynników. Niektórzy z naszych klientów rozpoczynają z rozmachem od USA, gdyż tam ich produkt sprzedaje się lepiej, a dopiero później wchodzą na Europejskie rynki Amazon (UK, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy).

Najistotniejsze dla Ciebie jest to, że wraz z wejściem na kolejne rynki będą rosnąć również obowiązki sprawozdawczo-podatkowe, koszty obsługi księgowej Twojej firmy i rozliczeń sprzedaży. Dlatego należy to bardzo dobrze zaplanować

Warto umówić się na konsultację z naszym ekspertem, aby omówić Twoją sytuacje i wybrać możliwie najlepszy wariant rozwoju biznesu Amazon >>

Jeżeli zdecydujesz się sprzedawać na początek poprzez Amazon FBA Europa, to musisz uważać na obowiązki rejestracyjne VAT i limity sprzedaży wysyłkowej.

W takiej sytuacji rzeczywiście spółka LTD może być potencjalnie dla Ciebie na początek korzystnym rozwiązaniem do rozpoczęcia sprzedaży przez Amazon FBA UK, chociażby z powodu VAT.

Rozpoczynając sprzedaż na którymkolwiek rynku EU poprzez Amazon FBA i polską firmę musiałbyś od razu zarejestrować się na VAT we wszystkich krajach, w których będziesz przechowywał towar w magazynie Amazon. Przykładowo, jeżeli planujesz wysyłkę towaru do Amazon UK to od razu obowiązuje Cię rejestracja do VAT w UK jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży.

Natomiast dla spółki ltd rejestracja do VAT obowiązuje Cię dopiero po osiągnięciu limitu 85,000 funtów w ostatnich 12 miesiącach.

Wiele osób wybiera takie rozwiązanie, gdyż oprócz korzyści płynących z posiadania spółki ltd ich produkty są na początek bardziej konkurencyjne, kiedy nie są obciążone dodatkowo VATem.

Po ‘rozkręceniu sprzedaży’ na Amazon UK kolejnym krokiem może być eBay UK lub nawet kolejne rynki Europejskie i światowe Amazon.

Zerknij na nasz artykuł dotyczący VAT w EU dla sprzedawców eCommerce >>

Wiem, że brzmi to wszystko skomplikowanie, ale bez obaw, dobry księgowy Amazon FBA będzie na bieżąco kontrolował Twoje limity VAT i doradzał w sprawach podatkowo-księgowych związanych z Amazon FBA.

Oczywiście nie można powiedzieć, że sprzedaż na Amazon przez polską firmę jest niemożliwa czy w każdym przypadku gorsza niż brytyjska spółka ltd. Jednak z punktu widzenia oszczędności i konkurencyjności produktów związanych z obciążeniami VAT spółka ltd potencjalnie może być tutaj pomocna.

Trzeba być bardzo ostrożnym. Amazon to ‘łatwy’ dostęp do ogromnych rynków jednak zawsze warto wcześniej zaplanować swój biznes, mając na uwadze obowiązki, podatki i koszty prowadzenia firmy 🙂 Dobrze, że o tym myślisz.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w określeniu obowiązków sprawozdawczo-podatkowych w modelu Amazon FBA, zarówno w Europie, jak i w USA czy Kanadzie wraz z zaplanowaniem możliwie najlepszej formy prowadzenia działalności czy rozliczeń skontaktuj się z nami >>

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik