fbpx

Amazon FBA USA – polska działalność, VAT i sales tax w Ameryce

utworzone przez Q&A (pytania i odpowiedzi)

Hej, czytam wasze artykuły i widzę, że dobrze znacie temat Amazon FBA i mogę liczyć na waszą pomoc. Otóż chce rozpocząć biznes na Amazon FBA na rynku amerykańskim i już na początku widzę, że nie jest to proste, więc mam kilka pytań.

Czy zakładając jednoosobowa działalność gospodarczą w Polsce, od razu muszę wejść na VAT?

Kolejne pytanie, załóżmy, że prowadzę już sprzedaż na Amazonie FBA, skąd mam wiedzieć ile podatku mam doliczyć przy sprzedaży produktu skoro w każdym stanie jest inny ? Wysokość sales tax jest uzależniona od tego, skąd wysyłany jest mój towar czy od tego, w jakim stanie mieszka osoba, która kupuje produkt?

 

Rzeczywiście wejście na rynek Amerykański, pomimo iż wydaje się proste, to wiąże się z szeregiem obowiązków sprawozdawczo-podatkowych. Taka decyzja zwsze powinna być dobrze przemyślana, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Oczywiście, możesz sprzedawać w ramach jednoosobowej polskiej działalności gospodarczej na Amazon USA z wykorzystaniem usługi fulfillment, czyli Amazon FBA. Nie musisz rejestrować się dobrowolnie do VAT w Polsce, żeby sprzedawać w USA.

 

Sales Tax w USA

W USA zamiast VAT będą obowiązywały Cię podatki stanowe w tym wspomniany przez Ciebie ‘sales tax’. Będziesz musiał doliczać go do każdej sprzedaży w zależności od tego, gdzie powstał dla Ciebie tak zwany Nexus (lokacyjny lub ekonomiczny).

W uproszczeniu można powiedzieć, że nexus lokacyjny będziesz posiadał w stanie, z którego Amazon będzie wysyłał Twój towar. Niestety dla celów logistycznych Amazon rozsyła Twoje produkty to różnych magazynów rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych.

Nie jest rzadkością, że po krótkim czasie sprzedaży Twój towar będzie wysyłany z magazynów znajdujących się nawet w ponad 10 stanach. W każdym z nich będziesz posiadał nexus.

Sprzedając przez Amazon FBA USA, będziesz musiał odpowiednio skonfigurować swoje konto do pobierania podatków stanowych. Wysokość stawki podatku będzie uzależniona od wielu czynników np.: skąd wysyłany jest Towar, dokąd czy też, jaka część zamówienia jest objęta podatkiem. W każdym stanie jest to traktowane trochę inaczej. W wielu przypadkach sales tax potrafi być nawet bardziej skomplikowany niż VAT.

Nie znaczy to, że bez konfiguracji pobierania podatków nie możesz rozpocząć sprzedaży. Możesz i Amazon na to pozwoli, jednak podatki sales tax będziesz wtedy musiał zapłacić z własnej kieszeni, co może być bardzo niekorzystne dla Twojego biznesu.

W konfiguracji Amazon i rozliczeniach podatków sales tax powinien pomóc Ci Twój księgowy i my jako firma księgowa Amazon FBA zawsze to robimy obsługując naszych klientów eCommerce. Pamiętaj jednak, że nie możesz rozpocząć pobierania podatku na Amazon, dopóki nie posiadasz odpowiednich pozwoleń.

Zawsze zalecamy ostrożność w wejściu na rynek amerykański bez odpowiedniego rozeznania, przygotowania i znajomości obowiązków sprawozdawczo-podatkowych.

Przed podjęciem decyzji warto umówić się na konsultację z ekspertem, który przeanalizuje Twoją sytuację i pomoże Ci zrozumieć w pełni zakres Twoich obowiązków oraz podjąć najlepszą możliwą decyzję. Czasami może okazać się, że np. inna forma prowadzenia działalności mogłaby być dla Ciebie korzystniejsza. W ATB Consulting możemy Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu i umówienia konsultacji >>

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik