fbpx

Amazon FBA USA – czy muszę rejestrować się w urzędach działając na mała skalę?

utworzone przez Q&A (pytania i odpowiedzi)

Szykuję się z wejściem na Amazon FBA w USA, a nawet od razu na mcf (Multi Channel Fulfillment).

Nie wiem czy działając na małą skalę trzeba się rejestrować w urzędach USA. Z tego co słyszałem podatek często system sklepu sam nalicza i odprowadza.

 

Decydując się na sprzedaż w USA pamiętej o obowiązkach rejestracyjnych oraz podatkowo-sprawozdawczych. Wielu sprzedawców nie ma takiej świadomości, przez co popada w ogromne kłopoty.

Warto zacząć od numeru FEIN, który jest niezbędny przy rozpoczęciu działalności w USA przez spółkę zagraniczną.

W tym artykule znajdziesz informacje na temat numeru FEIN jak i również na temat innych obowiązków związanych ze sprzedażą w USA >>.

Obowiązki rejestracyjne, podatkowe i sprawozdawcze nie zależą od systemu sklepu, platformy typu marketplace (Amazon, ebay) ani skali prowadzonej działaności. Wynikają z obowiązujących przepisów w danym kraju w tym przypadku USA i poszczególnych stanów.

Sam Amazon daje wprawdzie możliwość naliczania podatków sprzedażowych w Twoim imieniu w USA, natomiast to Ty powinien odprowadzać te podatki w poszczególnych urzędach Stanów Zjednoczoncyh we własnym zakresie.

Przykładowo:

 • Sprzajesz przez Amazon FBA w USA i skonfigurowałeś pobieranie podatków sales tax w poszczególnych stanach.
 • Sprzedajesz produkt za $50
 • Amazon nalicza odpowiednie podatki sprzedażowe. Dla przykładu przypuśćmy, ze jest to 10%.
 • W kasie (checkout) klient płaci za Twój towar $50 + doliczone $5 podatku sales tax – amerykanie są przyzwyczajeni, że podatki stanowe doliczane są podczas zakupów eCommerce.
 • Te $5 dolarów Amazon również wpłaci na Twoje konto firmowe, a Twoim obowiązkiem będzie odprowadzenie tej kwoty w odpowienim urzędzie danego stanu.
 • W którym stanie? To zależy od bardzo wielu czynników takich jak gdzie posiadasz nexus, miejsce zamieszkania klienta, miejsce wysyłki towaru oraz przepisów konkretnych jursydykcji stanowych. Więcej na temat czym jest nexus oraz podatek sales tax przeczytasz w tym artykule >>

Wyjątek stanowi kilka stanów (np Washington), gdzie Amazon pobiera i odprowadza podatki w Twoim imieniu, co nie znaczy, że obowiązek rejestracyjny i sprawozdawczy oraz inne podatki w tym stanie Cię nie obowiązują.

Jeżeli chodzi o własne sklepy eCommerce to obowiązek naliczenia odpowiednich podatków spoczywa na Tobie. Twój system powienien umozliwiać taką opcję i w odpowiedni sposób podatek naliczać.

Pamiętaj również, że pobieranie podatków sles tax w USA bez odpowiednich pozwoleń jest w większości stanów przestępstwem (felony) i nie powinieneś tego robić dopóki nie zarejestrujesz się w odpowiednich urzędach. Dodatkowo oprócz podatków stanowych istnieją też obowiązki sprawozdawcze i podatkowe w IRS, w zależności od kraju rejestracji Twojej działalności.

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik