fbpx

Amazon Niemcy – kontrowersyjny obowiązek rejestracji do VAT – problem rozwiązany?

utworzone przez Amazon FBA, eCommerce

UWAGA: Ten artykuł jest już nieaktualny po zmianach przepisów VAT w Unii Europejskiej w 2021 r.

Limity sprzedaży wysyłkowej do Niemiec jak i innych krajów EU, o których mowa w artykule zostały zlikwidowane wraz ze zmianą przepisów VAT dla eCommerce w Unii Europejskiej od lipca 2021 r.

W niektórych przypadkach może obowiązywać Cię limit 10,000 EUR sprzedaży w EU, ale zawsze sprawdź ze swoim księgowym czy możesz z niego skorzystać.

Aktualne przepisy VAT w Unii Europejskiej dla biznesów eCommerce znajdziesz wraz z przykładami w naszym poradniku pod tym linkiem >>

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele kontrowersji związanych z potencjalną obowiązkową rejestracją do VAT w Niemczech dla sprzedawców Amazon. Co więcej, sam Amazon poinformował sprzedawców, że w przypadku nieprzedstawienia przez sprzedawcę certyfikatu Tax Certificate konto może zostać zablokowane.

To najgorsza możliwa sytuacja dla każdego sprzedawcy dlatego temat stał się bardzo głośny. I pomimo opinii księgowych i radców prawnych czy też urzędów wielu przedsiębiorców wciąż nie czuje się bezpiecznych.

Nie tylko ze względu na skomplikowane przepisy VAT, ale również ze względu na brak przejrzystych zasad i restrykcyjne podejście ze strony samego Amazon do tego typu spraw skutkujące często nieuzasadnionymi działaniami związanymi z blokowaniem kont.

 

Zmiany w przepisach VAT

Całe zamieszanie spowodowane jest zmianą przepisów dotyczących VAT w Niemczech (Styczeń 2019), które uwaga nie dotyczą bezpośrednio firm sprzedających przez Amazon w Niemczech, ale platform sprzedażowych typu marketplace (np. Amazon czy eBay).

Nic w tym dziwnego skoro kraje Europejskie tracą miliardy euro w związku z niezapłaconym podatkiem VAT szczególnie przez firmy spoza Unii Europejskiej w tym z Chin.

Postanowiono zatem, że to platformy typu Amazon będą w pełni odpowiedzialne za niezapłacony VAT w związku z transakcjami realizowanymi przez ich serwis. Bez względu na to, czy są to transakcje sprzedażowe do klientów w Niemczech, czy też do klientów w innych krajach, ale wysyłane z magazynu Amazon w Niemczech.

W konsekwencji tego Amazon rozpoczął działania mające na celu zwiększoną kontrolę w zakresie spełniania obowiązków związanych z VAT w Niemczech przez sprzedawców.

 

Chaos spowodowany przez Amazon

Niestety cały proces od początku był przeprowadzany przez Amazon bardzo nieudolnie bez przekazywania niezbędnych informacji czy też bez udzielania rzetelnych odpowiedzi przez support.

Sprzedawcy otrzymali nieprecyzyjne informacje oraz ultimatum, że jeżeli nie przedstawią odpowiedniego certyfikatu podatkowego, ich konta mogą zostać zablokowane/zamknięte.

Wielu przedsiębiorców nie ma obowiązku rejestracji do VAT w związku z obowiązującymi przepisami. Przykładowo nie przekraczają limitu distance selling threshold w sprzedaży realizowanej do konsumentów w Niemczech, który wynosi 100,000 EUR.

Próby uzyskania stanowiska Amazon w tej sprawie i rzetelnej odpowiedzi kończyły się niepowodzeniem. Amazon nie potrafił lub nie chciał udzielić jasnej informacji czy taki sprzedawca, który na gruncie przepisów VAT nie ma obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech, powinien dostarczyć jakieś dodatkowe informacje czy certyfikaty, aby jego konto nie zostało zablokowane.

W związku z takim podejściem Amazon niektórzy ze sprzedawców, aby uniknąć potencjalnych problemów z kontem, zupełnie zaprzestali sprzedaży w Niemczech. Inni znowu rozpoczęli proces rejestracji do VAT, pomimo iż takiego obowiązku formalnie nie posiadali.

Jak zatem rzeczywiście wyglądają obowiązki związane z obowiązkiem uzyskania Tax Certificate dla osób sprzedających w Niemczech?

 

Kto ma obowiązek rejestracji do VAT i przedstawienia Tax Certificate

Po pierwsze nic nie zmienia się w zakresie Twoich obowiązków rejestracji do VAT w Niemczech, na gruncie przepisów Niemieckich i europejskich

Po drugie Amazon potwierdził na swoich stronach informację, że Tax Certificate jest wymagany od Ciebie, wtedy kiedy posiadasz obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech.

All Amazon selling partners with VAT obligations in Germany must obtain and provide Amazon a copy of their German Tax Certificate.

A po trzecie niemieckie urzędy potwierdzają informację, że w przypadku kiedy nie posiadasz obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech, nie będziesz miał możliwości rejestracji oraz uzyskania certyfikatu.

 

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji do VAT i uzyskania Tax Certificate w Niemczech przy sprzedaży przez Amazon

Zgodnie z potwierdzonymi przez Amazon informacjami oto sytuacje, w których masz obowiązek uzyskania i dostarczenia Tax Certificate sprzedając przez Amazon w Niemczech:

 • Jeżeli posiadasz firmę otwartą w Niemczech lub posiadającą tam tak zwany establishment (np. oddział).
 • Wysyłasz towary do magazynu Amazon w Niemczech lub korzystasz z programu Pan-European, w ramach którego Amazon sam może przesunąć Twój towar do magazynu w Niemczech z innego magazynu w Europie (np. z UK).
 • Sprzedajesz do Niemiec, wysyłając towar z magazynów w innych krajach UE i twój obrót przekroczył w ciągu roku kalendarzowego limit sprzedaży 100,000 EUR (distance selling threshold). Musisz pamiętać, że do limitu wliczana jest cała sprzedaż do Niemiec, nie tylko poprzez platformę Amazon. Więc jeżeli przykładowo sprzedajesz do Niemiec, wysyłając towar z UK, a sprzedaż realizujesz przez Amazon, eBay oraz własny sklep, to do limitu liczy się sprzedaż ze wszystkich kanałów, nie tylko z Amazon.
 • Jeżeli importujesz towary spoza Unii Europejskiej bezpośrednio do klientów w Niemczech, a jednocześnie występujesz w roli importera (importer of record). Innymi slowy, kiedy to Twoja firma, a nie Twój klient lub jego agent jest importerem towaru.Jeżeli ktorys z powyższych przypadków dotyczy Twojej firmy powinieneś zarejestrować się do VAT w Niemczech, uzyskac Tax Certificate i dodac (zuploadowac) go w Twoim panelu sprzedawcy (seller central).

Jeżeli żaden z powyższych punktów nie dotyczy Twojej firmy to powinieneś przesłać do Amazon odpowiednią deklarację potwierdzającą, że nie posiadasz obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech.

 

Termin dostarczenia certyfikatu lub deklaracji

Dla sprzedawców spoza Unii Europejskiej posiadających obowiązek VAT w Niemczech, termin minął 1 marca 2019.

Sprzedawcy z Unii Europejskiej posiadający obowiązek VAT w Niemczech, jeżeli chcą uniknąć blokady konta powinni dostarczyć Tax Certificate, do 1 października 2019 lub złożyć odpowiednią deklarację.

 

Jeżeli nie masz obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech oto co powinieneś zrobić:

Na szczęście dla sprzedawców z UE nieposiadających obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech, Amazon przygotował deklarację online. W ostatnich tygodniach została ona również zmodyfikowana i finalnie jej brzmienie ma uzasadnienie w obowiązujących przepisach.

Trochę szkoda, że po raz kolejny Amazon potraktował swoich sprzedawców nie fair, tworząc chaos i niepotrzebny stres dla wielu przedsiębiorców. Nie wspominając o kosztach poniesionych na porady prawno-księgowe, odblokowywanie kont czy też zbędne rejestracje do VAT w Niemczech.

Jeżeli w dalszym ciągu nie złożyłeś deklaracji potwierdzającej brak obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech to możesz to zrobić w ramach swojego konta Seller Central w sekcji Tax Settings.

Możesz też skorzystać z naszego linku bezpośredniego >>

A tak wygląda sama deklaracja:

VAT Niemcy Deklaracja

Na samym dole znajduje się opcja, a w zasadzie link ‘I acknowledge the declaration’, którego kliknięcie spowoduje zatwierdzenie i złożenie deklaracji.

To powinno załatwić temat i pozwolić Ci spać spokojniej bez obaw, że Twoje konto zostanie zablokowane z powodu braku przedstawienia certyfikatu VAT w Niemczech. Choć jak to bywa z Amazon… nigdy nic nie wiadomo, więc trzymaj rękę na pulsie.

Nie oznacza to jednak, że poprzez złożenie deklaracji nigdy nie będziesz miał obowiązku rejestracji do VAT w Niemczech. W momencie, kiedy zmieni się Twoja sytuacja powinieneś poinformować o tym fakcie Amazon i dokonać odpowiednich rejestracji. Twój księgowy powinien pomóc Ci zarówno z kontrolą Twoich limitów sprzedaży wysyłkowej, jak i oceną sytuacji w zakresie obowiązków rejestracyjnych.

Pamiętaj również, że przy ocenie potencjalnego obowiązków rejestracji do VAT w Niemczech będzie dla Ciebie istotna cała sprzedaż i sytuacja firmy związana z rynkiem Niemieckim, a nie tylko to, co dzieje się na Amazon.

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik