fbpx

Amazon UK, dropshipping realizowany z Polski – jaki podatek VAT?

utworzone przez Q&A (pytania i odpowiedzi)

Uwaga: ta porada nie jest już aktualna po zmianach przepisów VAT zarówno w UK jak i w EU w 2021 r.

Poradnik dotyczący aktualnych przepisów VAT dla eCommerce w Wielkiej Brytanii znajdziesz pod tym linkiem >>

 

Poradnik dotyczący aktualnych przepisów VAT dla eCommerce w Unii Europejskiej znajdziesz pod tym linkiem >>

Mam firmę w UK zarejestrowaną do VAT w UK. Prowadzę sprzedaż na brytyjskim Amazon. Sprzedaż działa na zasadzie dropshippingu – w momencie gdy ktoś kupuje ode mnie towar na Amazon UK, współpracujący ze mną producent/dostawca z Polski wysyła go bezpośrednio do kupującego.

Kupujący to osoby indywidualne z różnych krajów świata. Za sprzedany towar dostawca z Polski wystawia mi fakturę WDT VAT 0% (wewnątrz wspólnotowa dostawa towarów). Czy i jaki podatek VAT powinnam naliczyć podczas sprzedaży na Amazon UK?

 

Ponieważ towar wysyłasz z Polski to Twoją firmę obowiązują polskie przepisy VAT.

Miejscem dostawy Twojego towaru jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, czyli Polska (art. 22 ust. 1 pkt. 1 ustawy o vat).

Jako firma nieposiadająca siedziby w Polsce nie możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku wynikającego z limitu rejestracji do VAT na terytorium Polski (art. 113 ust. 13 pkt 3 ustawy o vat).

Oznacza to, że jeszcze przed rozpoczęciem takiej sprzedaży powinnaś zarejestrować swoją firmę brytyjską do VAT w Polsce, a następnie:

 • Dla sprzedaży realizowanej do klientów znajdujących się na terenie Polski naliczać polską stawkę podatku VAT.
 • Dla sprzedaży realizowanej do klientów znajdujących się na terenie UE, ale z wyłączeniem Polski naliczać polską stawkę podatku VAT do momentu przekroczenia limitu sprzedaży na odległość dla danego kraju wysyłki.
 • Po przekroczeniu limitu sprzedaży wysyłkowej do danego kraju zarejestrować się do VAT w tym danym kraju i naliczać stawkę VAT obowiązującą dla tego danego towaru w tym kraju.
 • Dla sprzedaży realizowanej na rzecz klienta brytyjskiego naliczać brytyjską stawkę VAT poniweaż jesteś już zarjestrowana do VAT w UK.
 • Dla sprzedaży realizowanej poza UE stosować stawkę VAT 0%, gdyż jest to eksport towarów.

W.w dotyczy sprzedaży realizowanej na rzecz podmiotów indywidualnych (osób indywidualnych oraz podmiotów nie będących płatnikami VAT w swoim kraju).

W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat limitów sprzedaży oraz podatku VAT dla sprzedawców Amazon i firm eCommerce wraz z przykładami >>

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik