fbpx

Amazon USA – czy podatki stanowe zapłacę ze swoich pieniędzy?

utworzone przez Q&A (pytania i odpowiedzi)

Sprzedaję w USA przez Amazon FBA. Czy podatki stanowe zapłacę ze swoich pieniędzy?

 

Jak rozumiem, pytasz o to, czy podatki stanowe są naliczane w taki sam sposób jak podatek dochodowy oraz co w przypadku, jeżeli nie naliczałeś podatków stanowych takich jak sales tax pomimo realizacji sprzedaży przez Amazon w USA.

To oczywiście zależy od tego, o którym podatku mówimy oraz, czy w odpowiednim czasie ten podatek pobrałeś.

 

Sales Tax – jestem zarejestrowany

Zakładając, że przed rozpoczęciem sprzedaży w USA zarejestrowałeś się w odpowiednich urzędach, uzyskałeś pozwolenia i naliczałeś odpowiednią kwoty podatku od swoich klientów podczas sprzedaży to nie będzie to dla Ciebie dodatkowym obciążeniem.

Podatek sales tax działa trochę podobnie do podatku VAT. Czyli podczas sprzedaży doliczany jest do ceny towaru.

Przykładowo:

  • Sprzedajesz produkt, który nie jest zwolniony z podatku sales tax (większość towarów nie jest) i cena produktu to $100.
  • Przypuśćmy, że podatek dla tej transakcji to 8% (wysokość podatku sales tax zależy to do wielu czynników).
  • Podczas płatności (checkout) klient widzi cenę $100 plus $8 za podatek sales tax (odpowiedni dla miejsca opodatkowania tej transakcji).
  • Te $8 dolarów zostanie docelowo przelane przez Amazon na Twoje konto, więc będziesz mógł je odprowadzić do odpowiedniego urzędu bez ‘straty/obciążenia dla Ciebie’.
  • Krótko mówiąc, zapłaci klient, który jest świadomy, że podatki stanowe należy płacić.
  • Nie jest to oczywiście sytuacja idealna, gdyż jak wiadomo, sprzedając przez Amazon i zwiększając cenę dla klienta, stajesz się często mniej konkurencyjny. Jednak sprzedawcy, którzy chcą prowadzić biznes 100% zgodnie z obowiązującymi przepisami w USA, naliczają należne podatki do każdej transakcji, a później odprowadza je w odpowiednich urzędach.

 

Sales Tax – nie jestem zarejestrowany

Sytuacja wygląda dużo gorzej, gdy rozpocząłeś już sprzedaż i nie uzyskałeś pozwoleń na pobieranie podatków ‘sales tax’.

Nawiązując do powyższego przykładu sprzedawanego towaru za $100 dolarów, w tym przypadku podczas płatności Amazon nie doliczy $8 dolarów do zapłaty Twojemu klientowi.

Oznacza to, że na Twoje konto wpłynie jedynie $100 pomniejszone o prowizje Amazona, a $8 dolarów na podatki stanowe będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Oczywiście $8 to niewiele, jednak jeżeli sprzedajesz np. od roku a Twój całkowity obrót sięgnął rzędu $100000 (co nie jest wysoką kwotą przy sprzedaży e-commerce), to zaczyna wyglądać inaczej. Zakładając, ze średnia stawka podatku stanowego to 10%, w takiej sytuacji będziesz musiał zapłacić do urzędów w USA $8000 ze swojej kieszeni!!!

Co więcej, musisz liczyć się z tym, że rejestrując się w urzędach poszczególnych Stanów Zjednoczonych, kiedy już wcześniej realizowałeś sprzedaż, zapłacisz dodatkowo. Oprócz zaległych podatków ‘sales tax’ zostaną doliczone kary i odsetki za niezapłacone podatki oraz kary za nieskładanie raportów/deklaracji podatkowych ‘sales tax’.

 

Inne podatki

Niektóre ze stanów nakładają dodatkowe podatki jak np. podatek handlowy, który działa podobnie jak podatek dochodowy. Nie jest doliczany przy sprzedaży, a jest liczony od tego, co Twoja firma zarobiła.

Wiele z tych podatków dotyczy większych firm generujący obroty rzędu $500,000- $2 mln w danym stanie. Jednak jeżeli nawet nie generujesz w danym stanie takiego obrotu to poszczególne stany nakładają na Ciebie obowiązek sprawozdawczy. Za brak złożenia deklaracji/raportu w odpowiednim terminie nakładane są kary i tutaj również zapłacisz je ze swojej kieszeni jeżeli nie dopełniłeś swoich obowiązków.

Przykładowo, jeżeli rozpocząłeś sprzedaż w którymś ze stanów nakładających taki podatek i zarejestrowałeś się w urzędzie dopiero po 2 latach od momentu rozpoczęcia sprzedaży to kary i odsetki będą dotyczyły nie tylko podatku sales tax, ale również braku deklaracji dotyczących pozostałych podatków za minione 2 lata.

 

Jeżeli zarejestrowałeś się w odpowiednich urzędach Stanów Zjednoczonych przed rozpoczęciem sprzedaży w USA, to podatki stanowe nie powinny stanowić dla Ciebie większego problemu. Musisz jedynie uwzględnić je w swojej strategii cenowej konkurowania na marketplace Amazon.

Gorzej wygląda sytuacja, jeżeli nie jesteś zarejestrowany w urzędach stanowych, a realizujesz sprzedaż w USA. Nie mając świadomości swoich obowiązków, możesz na swoim koncie zgromadzić ogromne zaległości, które prędzej czy później i tak będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Zakładając wysokie prowizje Amazon i niskie marginesy zysku w biznesie e-commerce możesz znaleźć się w ogromnych tarapatach.

W niektórych stanach istnieje możliwość skorzystania z amnestii (co jest rzadkością) lub tak zwanego dobrowolnego zgłoszenia się do płacenia podatków VDA. I o ile amnestia pozwala uniknąć płacenia jakichkolwiek podatków wstecz, to dobrowolne zgłoszenie się zwolni Cię jedynie z płacenia niektórych kar.

W zależności od nagromadzonych zaległości i od tego, w których stanach one powstały, może być korzystne skorzystanie z amnestii lub VDA. W innych przypadkach może okazać się to nieopłacalne ze względu na koszty firmy konsultingowej w realizacji dla Ciebie takich usług w stosunku do kwoty należnych podatków i kar.

Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji i chciałbyś dowiedzieć się jakie zaległości podatkowe i sprawozdawcze posiadasz w poszczególnych stanach Ameryki oraz jak sobie z tym prowadzić, możesz umówić się na konsultację lub/i zamówić audyt podatkowy. Pomożemy Ci ocenić sytuację Twojej spółki i podjąć dobre decyzje w rozwiązaniu tej sytuacji.
Skontaktuj się z nami i umów na konsultację >>

Jeżeli chcesz rozpocząć sprzedaż w USA, zdecydowanie zalecamy konsultację z ekspertem, który oceni potencjalne obowiązki sprawozdawczo podatkowe Twojej spółki i pomoże zaplanować wejście na rynek w USA tak, aby uniknąć kłopotów. Skontaktuj się z nami i umów na konsultację >>

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik