fbpx

Benefit in Kind i Trivial Benefit – konsekwencje podatkowe dla dyrektora oraz spółki ltd

utworzone przez Podatki, Spółki Limited - Podstawy

Benefit in kind to korzyść uzyskana przez pracownika lub dyrektora spółki ltd, która nie jest częścią podstawowej wypłaty. W Wielkiej Brytanii nazywana jest ona również potocznie ‘perks’ (dodatkowe korzyści) lub ‘fringe benefit’ (akcydens/korzyść uboczna).

Bilet do teatru, kolacja w restauracji, członkostwo w klubie golfowym czy wycieczka z rodziną samochodem firmowym? Wszystkie te korzyści mogą spowodować obowiązki sprawozdawcze i obciążenia podatkowe zarówno dla Ciebie jako dyrektora, jak i dla Twojej spółki limited.

I pomimo iż Twoja firma może nagradzać Cię jako dyrektora czy też uprzyjemniać Twoje życie w bardzo różny sposób, niestety w wielu przypadkach z tego tytułu powstaną dodatkowe obciążenia podatkowe, składkowe, jak również sprawozdawcze i administracyjne. Nie każdy rodzaj korzyści typu benefit in kind będzie traktowany identycznie przez przepisy podatkowe, co w wielu przypadkach jest trudne do oceny.

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, z jakimi obciążeniami musisz się liczyć korzystając z udogodnień wpadających w kategorię benefit in kind.

 

Czym jest Benefit in Kind

Mówiąc w prosty sposób, będą to wszystkie uzyskane przez Ciebie korzyści, które zamiast z Twojej kieszeni opłacane są z budżetu spółki ltd.

Jeżeli otrzymujesz cokolwiek od swojej spółki, z czego czerpiesz osobistą korzyść, a co nie jest związane stricte z biznesem, istnieje ogromna szansa, że uzyskałeś benefit in kind. Co więcej, w wielu sytuacjach nawet korzyści mogące wydawać się jako zasadne biznesowo dla spółki, zostaną uznane przez urząd HMRC za Twoją prywatną korzyść, a co za tym idzie opodatkowane i oskładkowane. Dlaczego?

HMRC uważa, że powinno otrzymywać podatki za wszytko, co jest należne, a tym samym stara się zabezpieczyć przed sytuacją, kiedy korzyści uboczne zastąpiłyby Twoją wypłatę.

 

Sytuacja, w której spółka płaci za Twoje wakacje, posiłki i podróże mogłaby znacznie uszczuplić wpływy podatkowe i składkowe z tytułu pensji. Dlatego każda taka korzyść może zostać potraktowana jako ekwiwalent pieniężny, który jest Twoim przychodem.

Bez względu na to, czy podoba nam się ten stan rzeczy, czy nie, musisz wiedzieć, które z korzyści tworzą dla Ciebie obowiązek podatkowy i muszą być zaraportowane fiskusowi, a które nie.

W niektórych sytuacjach może okazać się, że określona korzyść będzie dla Ciebie nieopłacalna. W innych znowu zapłacenie za daną korzyść z pieniędzy spółki będzie bardziej opłacalne niż zapłacenie z pieniędzy prywatnych, pomimo iż spółka nie będzie mogła uznać się tym kosztem do pomniejszenia podatku. 

 

Przykłady korzyści Benefit in Kind

Oto kilka przykładów najpopularniejszych typów benefit in kind, z którymi możesz spotkać się podczas prowadzenia swojej spółki ltd:

 • Samochód firmowy.
 • Karnet na siłownie, pływalnię, kort tenisowy.
 • Prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
 • Fryzjer i kosmetyczka.
 • Aktywa, z których pracownik korzysta w znaczącym zakresie.
 • Opłaty za self-assessment.
 • Bilety do kina, opery, teatru czy na koncert.
 • Wyjazdy na wakacje i podróże niebiznesowe.

Pomimo iż niektóre benefity nie wytwarzają z natury obowiązku podatkowego, ze względu na indywidualne okoliczności, mogą podlegać bardzo kompleksowym regulacjom dotyczącym oceny przez HMRC czy rzeczywiście nie będzie to benefit in kind.

Poniżej kilka okoliczności, w których podatek możliwe, że nie będzie musiał być zapłacony:

 • Wydatki biznesowe płacone przez pracownika kartą firmową. Oczywiście o ile nie jest to zakup prywatny lub kiedy dana korzyść podlega specjalnym regulacjom podatkowym (np. miejsca parkingowe czy paliwo samochodowe). Dyrektor może również zapłacić swoją kartą osobistą, co Twój księgowy potraktuje jako pożyczkę dyrektorską dla spółki.
 • Odzież robocza wg zaleceń przepisów Health and Safety taka jak spodnie, kurtki czy kaski budowlane.
 • Szkolenia związane bezpośrednio z działalnością firmy i stanowiskiem pracownika.
 • Posiłki zapewniane pracownikom w stołówce dla pracowników zakładając, że wartość posiłków jest ‘rozsądna’.
 • Telefon mobilny zakontraktowany na firmę, choć trzeba być tu ostrożnym.
 • Korzyść jest tak zwany korzyścią trywialną (niskiej wartości).

 

Trivial benefits – korzyści o niskiej wartości
brak podatków
, ale są wyjątki i limity.

Tak zwane ‘trivial benefits’ są jedną z istotnych kategorii korzyści, jakie możesz uzyskać od spółki, a w wyniku czego nie powstaną zobowiązania podatkowe.

Oto jakie warunki muszą zostać spełnione, aby korzyść została uznana za trivial benefit:

 • Zapewnienie pracownikowi dyrektorowi danej korzyści nie kosztuje spółkę więcej niż £50.
 • Nie jest gotówką ani voucherem gotówkowym (pozwalającym wypłacić gotówkę).
 • Nie jest nagrodą za pracę, osiągane rezultaty czy wydajność.
 • Nie jest uwzględniona w kontrakcie.

Jeżeli Twoja korzyść spełnia powyższe warunki, to nie tylko nie masz obowiązku płacenia podatków czy składek, ale również nie masz żadnego obowiązku raportowego wobec HMRC.

Natomiast jeżeli trivial benefit jest uzyskiwany jako część pensji (‘salary sacrifice’) wtedy powstaje obowiązek raportowy wobec HMRC. Salary sacrifice, to umowa pomiędzy Tobą a spółką, w ramach której decydujesz się na poświęcenie części swojej pensji w zamian za określone korzyści. Jeżeli zatem pomniejszysz swoją pensją w zamian za jakąś korzyść to wtedy będziesz miał obowiązek uwzględnienia tego faktu w formularzu P11.

Istotne jest, że będziesz musiał uwzględnić kwotę, która jest wyższa:

 • wartość części wypłaty, z której zrezygnowałeś na poczet korzyści
 • lub faktyczna kwota, jaka została zapłacona za daną korzyść.

Jeżeli Twoja spółka posiada pięciu lub mniej udziałowców, a tym samym jest określana jako ‘close comapny’, w ciągu roku możesz uzyskać korzyści typu trivial na łączną kwotę nie wyższą niż £300.

Kilka przykładów trivial benefits:

 • prezenty świąteczne dla wszystkich pracowników,
 • prezent z okazji narodzin dziecka,
 • letnie grillowanie dla pracowników,
 • celebracja urodzin dla pracowników.

W przypadku eventów firmowych maksymalny limit £50 przypada na każdego z pracowników.

Przykładowo: pracodawca daje części pracowników w prezencie świątecznym butelkę wina o wartości £20. Pozostali otrzymują voucher do wykorzystania w supermarkecie o wartości £20. Zarówno butelka wina, jak i voucher będą traktowane jako trivial benefit, a więc nie będą obciążone podatkami.

Kilka przykładów korzyści, które nie są traktowane jako trivial benefit:

 • prezent z okazji urodzin o wartości £60,
 • podarunek dla pracownika w związku za zwiększenie konwersji sprzedaży,
 • eventy integracyjne dla pracowników.

Przykładowo: Spółka daje swojej 30-osobowej ekipie budowlanej w prezencie świątecznym po butelce whisky o wartości £30 dla każdego pracownika o łącznej wartości £900. Natomiast dwóch dyrektorów otrzymuje po butelce wina o wartości £60 każda. W takiej sytuacji:

 • każda butelka whisky będzie uznana za trivial benefit.
 • Butelka wina przewyższa jednak limit trivial benefit £50 i w związku z tym będzie podlegać opodatkowaniu.

 

Raportowanie

Wszystkie uzyskane przez Ciebie od spółki korzyści, które zostaną sklasyfikowane jako benefit in kind, muszą zostać zaraportowane w HMRC na formularzu P11.

Od sumy uzyskanych korzyści będzie do zapłacenia podatek, a w zależności od wysokości Twoich pensji również składki na ubezpieczenia National Insurance. Zarówno podatki, jak i składki są fizycznie płacone przez Twoją spółkę, a nie przez Ciebie jako dyrektora.

Pamiętaj, że raport P11 dotyczy wszystkich korzyści uzyskanych w danym roku podatkowym, a nie roku finansowym Twojej spółki.

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik