fbpx

Brexit – możliwe konsekwencje dla sprzedawców Amazon w Europie

utworzone przez Amazon FBA, eCommerce

W związku ze zbliżającym się Brexitem przedsiębiorcy zarówno w UK, jak i UE przygotowuje się na różnego rodzaju warianty tej sytuacji. Jedną z nich jest tak zwany ‘no-deal’ oznaczający brak porozumienia na linii Wielka Brytania i Unia Europejska.

I o ile w dalszym Ciągu rząd UK uważa ten scenariusz za mało prawdopodobny, to warto być przygotowanym na każdą ewentualność. O możliwych zmianach pisaliśmy więcej w artykule ‘Jak naprawdę No Brexit Deal mógłby wpłynąć na małe i średnie biznesy’ >>

Brytyjscy przedsiębiorcy zajmujący się importem/eksportem powinni również wziąć pod uwagę zalecenia HMRC z uwzględnieniem wystąpienia o numer EORI niezbędnego na wypadek brexit no-deal.

Sprzedawcy Amazon zarówno brytyjscy, jak i Ci prowadzący swoją działalność poprzez firmy zarejestrowane w innych krajach EU powinni być świadomi możliwych następstw.

W swoim ostatnim obwieszczeniu Amazon przedstawił możliwe sytuacje na wypadek scenariusza brexit no-deal, 29 marca 2019 r.

Jeżeli posiadasz towar w magazynie Amazon w UK (FBA UK) to wszystkie zamówienia lokalne w UK będą realizowane bez zmian.

Jeżeli Twój towar znajduje się w magazynach w Niemczech, Francji, Włoszech lub Hiszpanii to wszystkie zamówienia będą realizowane bez zmian na obszarze UE.

Jednak brak porozumienia pomiędzy UK a UE może spowodować tymczasowe ograniczenia w dostawach pomiędzy UK a EU poprzez EFN (European Fulfilement Network) jak również w transferach w ramach Pan-European FBA.

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci przygotować się na brexit no-deal.

Dla sprzedawców UK EFN:

UWAGA! Wysłanie towaru do magazynu w innym kraju może wytworzyć dla Ciebie obowiązek rejestracji do VAT w tym właśnie kraju. Zalecamy kontakt ze swoim księgowym przed podjęciem takiej decyzji. Zalecamy ostrożność.

 

Przykład 1:

 • Prowadzisz brytyjską spółkę ltd i sprzedajesz towar korzystając jedynie z Amazon FBA UK.
 • Sprzedajesz towary również do klientów w Niemczech, ale wysyłka odbywa się z UK. Obowiązuje Cię zatem limit sprzedaży na odległość (distance selling treshold) w Niemczech, zanim nastąpi konieczność rejestracji do VAT w Niemczech.
 • Zdecydowałeś się jednak wysłać część swojego towaru do magazynu Amazon FBA w Niemczech.
 • W związku z tym pojawi się obowiązek natychmiastowej rejestracji do VAT w Niemczech, naliczania niemieckich stawek VAT dla sprzedaży do niemieckich klientów oraz rozliczania VAT w Niemczech co oczywiście wiąże się z kosztami.

 

Przykład 2:

 • Prowadzisz polską spółkę z o.o. i korzystasz jedynie z magazynów Amazon FBA w UK i we Francji.
 • Sprzedajesz towary również do klientów w Hiszpanii, ale wysyłka odbywa się z UK i z Francji. Obowiązuje Cię zatem limity sprzedaży na odległość (distance selling treshold) w Hiszpanii, zanim nastąpi konieczność rejestracji do VAT w Hiszpanii.
 • Zdecydowałeś jednak wysłać część swojego towaru do magazynu Amazon FBA w Hiszpanii.
 • W związku z tym pojawi się natychmiastowy obowiązek rejestracji do VAT w Hiszpanii, naliczania hiszpańskich stawek VAT dla sprzedaży do hiszpańskich klientów oraz rozliczania VAT w Hiszpanii co wiąże się z kosztami.

 

UWAGA! Przed podjęciem decyzji o wysyłki towaru do magazynów Amazon w którymkolwiek z krajów UE koniecznie skonsultuj tę decyzję ze swoim księgowym i oszacuj koszty związane z obowiązkami sprawozdawczo-rozliczeniowymi VAT w danym kraju.

 

Jeżeli jednak zdecydujesz się wysłać towar do innych magazynów Amazon FBA lub korzystasz już z wielu magazynów w Europie, to Amazon zaleca:

 • Wysyłania przynajmniej 4 tygodniowych zapasów magazynowych.
 • Jeżeli wysyłasz towar do magazynów w UK jak i innych krajów UE to dla każdą z lokacji (UK, UE) powinieneś potraktować oddzielnie. Amazon zaleca skorzystanie z ich narzędzia Restock Inventory Tool pomagającego oszacować uzupełnia stanów magazynowych sprzedawcom FBA.

 

Dodatkowe aspekty do rozważenia:

 • Rząd Wielkiej Brytanii przygotował tak zwany partnership pack, jak przygotować się na wypadek sytuacji no brexit deal.
 • Jeżeli w wyniku brexit no-deal mogą pojawić się tymczasowe przerwy i przestojem, w wyniku czego towary mogą nie przekraczać granicy UK/UE. Tyczy to się również wszystkich zamówień do UE z magazynu w UK oraz zamówień do UK wysyłanych z magazynów w UE.

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik