fbpx

Brytyjski budżet 2018 – niższe podatki, wyższe kwoty wolne od podatku, podwyżki wynagrodzeń.

utworzone przez Podatki, Spółki Limited - Podstawy

Z końcem października brytyjski kanclerz skarbu (Chancellor of the Exchequer) Philip Hammond przedstawił budżet 2018. Cały dokument to ponad 120 stron informacji do przebrnięcia. Dlatego, aby oszczędzić Twój czas, zebraliśmy w skrócie istotne kwestie dla przedsiębiorców oraz właścicieli i dyrektorów brytyjskich spółek limited.

Kanclerz wielokrotnie podkreślał, że budżet został stworzony z myślą o ciężko pracujących rodzinach, a celem rządu są wyższe pensje, stymulowanie rozwoju i zwiększanie zatrudnienia.

Istotną informacją jest, że brak porozumienia na linii Wielka Brytania i Unia Europejska w sprawie Brexitu może spowodować konieczność wprowadzenia zmian. Innymi słowy, jeżeli dojdzie do sytuacji ‘no Brexit deal’, to na wiosnę będzie potrzebny kolejny nowy budżet.

Oto najważniejsze kwestie dla przedsiębiorców i spółek ltd:

 

Stawki podatku, kwoty wolne oraz limity

 

Kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota wolna od podatku (The tax-free Personal Allowance) została zaproponowana na rok wcześniej, niż to planowano. Osoby fizyczne, dla których obecnie kwota wolna wynosi £11,850 rocznie będą od kwietnia 2019 płaciły podatek dochodowy po przekroczeniu dochodów w wysokości £12,500 rocznie.

Wyższy próg podatkowy (The Higher Rate Threshold) zostanie podniesiony z £46,350 do £50,000. Oznacza to, że dla wynagrodzenia do kwoty £50,000 obowiązuje Cię stawka podatkowa w wysokości 20%, a po jej przekroczeniu podatek dochodowy wyniesie 40%.

Stawki podatku dochodowego dla osób mieszkających w Szkocji zostaną przedstawione w szkockim budżecie w grudniu 2018r.

 

Kwota dywidend wolna od podatku

Jeżeli wypłacasz sobie ze swojej spółki ltd dywidendy, to w dalszym ciągu podatek zapłacisz dopiero po przekroczeniu £2,000.

Należy jednak pamiętać, że będąc rezydentem innego kraju (np. Polski) wszystkie Twoje dywidendy ze spółek zagranicznych, w tym brytyjskiej spółki limited są opodatkowane w Polsce i nie możesz skorzystać z brytyjskiej kwoty wolnej od podatku.

 

National Insurance

Budżet nie przewiduje żadnych zmian w zakresie stawek, jakie będą płacone na składki NI, aczkolwiek będzie to podlegało analizie i ewentualnym zmianom w kolejnych latach. Emerytury i oszczędności od 2019/2020 będą wynosiły:

Roczna kwota wolna od podatku pozostanie bez zmian w wysokości £40,000.

Kwota, jaką w całym życiu możesz oszczędzić na emeryturę bez zapłacenia podatku, wzrasta z £1,030,000 w roku 2018/2019 do £1,055,000 w roku 2019/2020.

 

Kwota odsetek od oszczędności wolna od podatku

Bez zmian. W kolejnym roku nie zapłacisz podatku od odsetek od oszczędności w wysokości £5,000.

 

Konta oszczędnościowe ISA

Również bez zmian. Na koncie ISA możesz oszczędzić do £20,000 każdego roku i nie zapłacisz ani pensa od odsetek od Twoich oszczędności.

 

 

Corporation Tax

Zgodnie z obietnicą kanclerz potwierdził obniżki podatku korporacyjnego dla biznesów:

Od 1 kwietnia 2020 – stawka podatku korporacyjnego (Corporation Tax) – 17%

Obecnie stawka podatku CT wynosi 19%.

 

Ulga dla przedsiębiorców (ER)

Jest to ulga pozwalająca zapłacić niższy podatek od zysków kapitałowych (10%) z tytułu sprzedaży udziałów lub części swojego przedsiębiorstwa.

Minimalny okres kwalifikujący przedsiębiorcę do ulgi ER został wydłużony z 12 do 24 miesięcy prowadzenia aktywnego biznesu.

Dodano również warunek, że przedsiębiorca musi posiadać minimum prawa do 5% zysków i aktywów biznesu.

 

Roczna kwota inwestycyjna (AIA)

Kwota na inwestycje/zakupy w ramach AIA, który można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu została zwiększona do £1mln w okresie od 2019 do 2020.

 

VAT

Na szczęście pomimo bardzo intensywnych rozmów o obniżeniu limitu rejestracji do VAT pozostaje on bez zmian na poziomie £85,000. Oznacza to, że jeżeli w przeciągu minionych 12 miesięcy przekroczysz lub wiesz, że za niebawem przekroczysz limit, musisz zarejestrować się do VAT.

Można spodziewać się, że więcej informacji zostanie przedstawionych po zakończeniu negocjacji dotyczących Brexitu.

 

Minimalne wynagrodzenie

 Minimalne wynagrodzenie National Living Wage wzrasta o 4.9% do £8.21

Warto zaznaczyć, że jest to stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na etacie w wieku powyżej 25. roku życia.

Dla osób poniżej 25. roku życia obowiązuje tak zwane minimalne wynagrodzenie (National Minimum Wage) w zależności od wieku i rodzaju zatrudnienia. Przykładowo dla osób w wieku 21-24 roku życia jest to £7.83 na godzinę.

Stawki te nie dotyczą dyrektorów firm czy osób samozatrudnionych self-employed.

 

Podatek Digital Tech Tax

Zostanie nałożony podatek Digital Tech Tax na firmy takie jak Google, Apple czy Facebook generujące globalnie ponad £500mln.

 

Cyfryzacja systemu podatkowego
(Making Tax Digital)

 W budżecie nie pojawiły się żadne informacje związane z cyfryzacją systemu podatkowego (MTD), co może oznaczać, że proces będzie wprowadzany wg. wcześniejszych założeń.

W ramach pierwszego etapu od 1 kwietnia 2019r. wszystkie biznesy zarejestrowane do VAT będą miały obowiązek realizacji rozliczeń VAT oraz składania deklaracji w postaci cyfrowej za pomocą kompatybilnego oprogramowania.

Nasi klienci nie mają się oczywiście czego obawiać, gdyż w ATB Consulting jesteśmy w pełni przygotowani na planowane zmiany i działanie zgodnie z regulacjami od dnia pierwszego. 

 

IR35

Niezwykle gorącym tematem jest kwestia tak zwanego IR35 i rozszerzenia regulacji na sektor prywatny. Chodzi tu o konieczności oceny faktu czy wykonywana praca w ramach kontraktu pomiędzy firmami i freelancerami działającymi poprzez spółki limited nosi znamiona zatrudnienia.

W 2017 r. odpowiedzialność w tym zakresie została przerzucona na firmy/agencje oraz klientów końcowych, które mają obowiązek oceny, czy dany kontrakt nosi znamiona pracy etatowej i czy powinny zostać pobrane i odprowadzone składki NI.

Jednak w związku z wieloma sporami oraz nie do końca precyzyjnie działającym oprogramowaniem pomagającym dokonać takiej oceny na stornach HMRC postanowiono podejść do tematu bardzo ostrożnie.

Dlatego reforma w tym zakresie dla sektora prywatnego nie będzie dotyczyła małych £1.5mln biznesów. Średnie i większe biznesy otrzymają dłuższy okres adaptacyjny, a zmiany zostaną wprowadzone dopiero w 2020 roku.

Od kwietnia 2020 firmy będą odpowiedzialne za pobranie podatku oraz składek NI od kontraktów noszących znamiona pracy etatowej, oraz zapłacenie ich do urzędów. HMRC nie będzie jednak ścigać przedsiębiorców za lata poprzednie i domagać się niezapłaconych należności.

HMRC będzie prowadziło dalsze rozmowy i konsultacje z udziałowcami i przedsiębiorcami w celu dopracowania reformy. Pierwszy szkic zostanie przedstawiony latem 2019 r.

Jeżeli uznasz, że jest to wiedza, która może przydać się również Twoim znajomym, podziel się z nimi linkiem do artykułu na swoich social media. Dziękujemy 😉

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik