fbpx

Confirmation Statement spółki ltd – niegodziwe praktyki firm konsultingowo-księgowych

utworzone przez Podatki, Spółki Limited - Podstawy

Złożenie Confirmation Statement spółki limited jest jednym ze statutowych obowiązków dyrektora, a jego niedopełnienie grozi poważnym konsekwencjami i jest traktowane w Wielkiej Brytanii jako Criminal Offence.

Niestety niektóre firmy księgowe czy też doradcze, które zamiast w ramach obsługi pomóc przedsiębiorcom w prawidłowym i terminowym złożeniu Confirmation Statement, w nieetyczny sposób ściągają na głowę dyrektorów problemy i frustracje. Powinieneś być zatem bardzo ostrożny.

Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu warto, abyś zapoznał się wcześniej z naszym wpisem o tym, czym dokładnie jest Confirmation Statement i czym grozi niedopełnienie obowiązku terminowego złożenia takiego raportu w Companies House.

 

Oto kilka niegodziwych praktyk stosowanych przez firmy konsultingowo-księgowe w zakresie Confirmation Statement dla spółek ltd. Wynikają one z wielu czynników. Czasami jest to brak wiedzy w tym zakresie, chaos panujący w firmie, bagatelizowanie sprawy czy też zwykły brak szacunku do Ciebie i Twojego biznesu.

Pomimo iż Confirmation Statement jest statutowym obowiązkiem dyrektora to wg nas profesjonalna firma księgowa kompleksowo obsługująca Twoją spółkę ltd powinna nie tylko poinformować Cię o konieczności złożenia Confirmation Statement, ale również pomóc w dopilnowaniu terminów i złożeniu odpowiednich formularzy w Companies House.

 

#1
Spóźnienia i zrzucanie odpowiedzialności na dyrektora

To sytuacja, w której księgowy nie informuje Cię o nadchodzącym terminie złożenia Confirmation Statement lub nie składa go dla Ciebie w terminie. Niestety część firm nie oferuje złożenia CS w ramach swoich bieżących usług księgowych, a jedynie jako usługę dodatkową. Zrzucają tym samym ten obowiązek na dyrektora, a w przypadku zaniedbań w tym zakresie zasłaniają się brakiem kontaktu ze strony dyrektora czy też brakiem opłacenia dodatkowej usługi.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że dyrektorowie nie są przez takie firmy nawet informowani, że taki obowiązek istnieje. To zwyczajnie nieetyczne działanie.

Oczywiste jest, że dyrektorzy spółek to osoby bardzo zajęte, które nie są w stanie pamiętać o każdym sprawozdaniu i potrzebują księgowego, który rzetelnie zadba o dopełnienie tego prostego obowiązku.

 

#2
Kolejne spóźnienia i nieprzekazywanie informacji o zaniedbaniach

W sytuacji, kiedy Confirmation Statement Twojej spółki ltd nie zostanie złożone przez Twojego księgowego w terminie, Companies House wyśle do Ciebie upomnienie. Zostanie ono wysłane na adres rejestracyjny Twojej firmy.

Problem polega na tym, że wielu dyrektorów spółek ltd nie jest rezydentami UK i korzysta z tak zwanego wynajętego adresu rejestracyjnego (‘wirtualnego biura’). W większości przypadków adresy te są udostępniane przez ich księgowych.

Zdarza się zatem, że nierzetelny księgowy, zamiast przekazać Ci informację o upomnieniu i zagrożeniu zamknięcia Twojej spółki ukrywa tę informację. Czasami zwyczajnie z niedbalstwa i braku dobrej woli, a czasami, aby ukryć przed Tobą swój błąd, co jest co najmniej nieetyczne i bez wątpienia działa na Twoją szkodę.

Jednak najgorsza w tym wszystkim jest sytuacja, w której taki księgowy pomimo otrzymanego upomnienia ponownie nie dopełnia obowiązku złożenie Confirmation Statement (np. zapomina o tym). Companies House rozpoczyna procedurę zamknięcia Twojej spółki, o czym Ty nie masz nawet pojęcia. W efekcie Twoja spółka może zostać wykreślona z rejestru, a aktywa przejęte przez koronę brytyjską.

 

#3
Brak kontaktu i bagatelizowanie powagi sprawy

W wielu przypadkach, kiedy klienci dowiadują się o spóźnieniach w tym zakresie (częstą przypadkiem lub osób trzecich) starają się skontaktować ze swoim księgowym.

Zdarzają się sytuacje, że kontakt jest utrudniony, a Ty niepotrzebnie denerwujesz się całą sprawą i nie wiesz co zrobić dalej.

Finalnie otrzymujesz informacje od Twojego księgowego, że to przecież żaden problem, wszystko da się wyjaśnić, a żadne kary Ci nie grożą. To oczywiście zwykłe wymówki i próby uniknięcia przyznania się do błędu.

Księgowy, który tak postępuje, jest zwyczajnie nieodpowiedzialny lub nie ma szacunku do Ciebie i Twojego biznesu, gdyż wie, że odpowiedzialność i tak spoczywa po Twojej stornie. To niedopuszczalne. Przecież, nawet jeżeli unikniesz opisanych powyżej konsekwencji to dlaczego Twoja firma miałaby posiadać na swoim koncie historię zaległości i zaniedbań w urzędach?

W tym artykule dowiesz się jak sprawdzić, czy Twoje Confirmation Statement nie jest spóźnione.

 

#4
Potwierdzanie nieaktualnych danych

Confirmation Statement spółki ltd ma na celu potwierdzenie, że żadne dane znajdujące się w rejestrze nie zostały zmienione, a w przeciwnym razie pozwala te dane zaktualizować.

Niektórzy księgowi traktują klientów instrumentalnie i bez jakiegokolwiek kontaktu z dyrektorem składają Confirmation Statement potwierdzając aktualność danych dotyczących spółki.

Ale co w sytuacji, gdy w międzyczasie w sytuacji spółki nastąpiły jakieś zmiany? Taki księgowy składający Confirmation Statement bez rozmowy z Tobą czy analizy swojej bazy danych oświadcza w Twoim imieniu nieprawdę, narażając Cię na konsekwencje.

Niewykluczone jest również, że taki księgowy w razie problemów zrzuci zwyczajnie winę na Ciebie, zarzucając Ci brak poinformowania go o zmianach w sytuacji spółki.

Niestety jak niektórzy nassie klienci, z takimi sytuacjami mieli do czynienia w innych firmach księgowych. Dlatego jeżeli, Twój księgowy złożył dla Ciebie Confirmation Statement bez kontaktu z Tobą, a międzyczasie w sytuacji Twojej spółki czy też dyrektorów nastąpiły zmiany, o których Twój księgowy nie wiedział, to niestety Twoje CS nie zostało złożone prawidłowo.

 

#5
Proponowanie nieskładania Confirmation Statement w celu zamknięcia spółki ltd

W niektórych sytuacjach możesz chcieć zamknąć swoją spółkę i zakończyć działalność. Istnieje na to kilka sposobów, a jednym z nich jest dobrowolne zgłoszenie się do Companies House z prośbą o wykreślenie z rejestru (tak zwany strike off).

Jednak niektórzy ‘kreatywni’ księgowi proponują, abyś zamiast zgłoszenia wykreślenia spółki z rejestru, zwyczajnie nie składał Confirmation Satement. W takim przypadku Companies House z urzędu nakaże zamknięcie Twojej spółki….

Musisz jednak pamiętać, że tego rodzaju zamknięcie spółki jest spowodowane niedopełnieniem przez Ciebie obowiązku statutowego złożenia CS, czyli popełnieniem przestępstwa (criminal offence).

I o ile Twoja spółka zostanie zamknięta, to nie znaczy to, że zostało to zrobione w sposób właściwy, a na Tobie nie ciąży żadna odpowiedzialność. Oczywiście nie będzie przejmował się tym ‘kreatywny’ księgowy, bo przecież to nie on, ale Ty popełniłeś ‘criminal offence’.

 

Jeżeli we współpracy ze swoim księgowym masz do czynienia z którąś z powyższych praktyk, warto rozważyć zmianę firmy.

 

Confirmation Statement to jeden z podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem spółki ltd. Brak złożenia Confirmation Statement przez Twojego księgowego bardzo często świadczy nie tylko o braku rzetelności wykonywanych usług, braku szacunku do Ciebie i Twojego biznesu, ale również naraża Cię na poważne konsekwencje.

Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji, musisz natychmiast zająć się wyprostowaniem tej sprawy i możliwie najszybciej złożyć Confirmation Statement z odpowiednimi wyjaśnieniami, aby uniknąć problemów.

Może pomóc Ci w tym Twój księgowy. Jeżeli jednak straciłeś do niego zaufanie lub kontakt z nim jest utrudniony, możesz skorzystać z pomocy innej firmy.

W ATB Consulting również możemy Ci pomóc, pomimo iż nie jesteś naszym klientem. Zarówno w zakresie złożenia Confirmation Statement w Companies House, pomocy w zatrzymaniu procesu przymusowego wykreślenia Twojej spółki z rejestru i uniknięcia sytuacji, w której pod Twoim nazwiskiem będzie widniało popełnione przestępstwo (criminal offence).

Skontaktuj się z nami >>

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik