fbpx

COVID-19 – wsparcie podatkowe dla spółek ltd i biznesów w UK

utworzone przez Podatki, Spółki Limited - Podstawy

­W ostatnim czasie szereg firm stanęło w obliczu wyzwań, jakie niesie za sobą COVID-19. Brytyjski rząd regularnie pracuje nad zakresem rozwiązań, w tym między innymi dla biznesów, które miałaby pomóc przetrwać ten trudny czas i łagodzić skutki koronawirusa.

Na jakie wsparcie mogą liczyć brytyjskie firmy w zakresie podatków oraz jak z niego skorzystać? 

Podatek VAT

Istnieje możliwość odroczenia płatności VAT (VAT defferal) należnych między 20 marca, a 30 czerwca 2020 o blisko rok, bo aż do 31 marca 2021.

Jest kilka aspektów, o których powinieneś wiedzieć:

 • Odroczenie płatności nie oznacza jej anulowania. Otrzymujesz jedynie dłuższy, niż standardowo, termin na jej spłatę.
 • Pomimo możliwości odroczenia płatności podatku VAT, terminy składania deklaracji VAT pozostają bez zmian. W tym zakresie nie ma żadnych zwolnień ani odroczeń.
 • Odroczenie płatności VAT dotyczy zarówno firm brytyjskich, jak i zagranicznych, które są zarejestrowane do VAT w UK.
 • Wsparcie nie dotyczy niestety VAT MOSS ani VATu

Jeżeli chcesz skorzystać z odroczenia płatności podatku VAT, nie musisz informować o tym HMRC. Urząd odgórnie zmieni ostateczny termin zapłaty podatku VAT płatnego między 20 marca a 30 czerwca 2020 na 31 marca 2021, a Ty zapłacisz podatek w dowolnym terminie, jednak nie później niż 31 marca 2021.

Podatek dochodowy Corporaton Tax

Jeżeli w wyniku COVID-19 znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej i masz problem ze spłatą zobowiązań podatkowych Corporation Tax, jak najszybciej skontaktuj się z HMRC, zadzwoń do Payment Support Service pod numer 0300 200 3835 (czynny pn-pt od 08:00 do 16:00), omów z urzędnikiem Twoją sytuację i porozmawiaj na temat możliwości spłaty zobowiązania.

Twoje zobowiązanie podatkowe nie zostanie anulowane, jednak będziesz mógł porozmawiać o możliwościach np. spłaty podatku w ratach, odroczenia płatności etc.

Podobnie jest w sytuacji podatku, którego termin zapłaty już minął.
Jeżeli zdarzyło się tak, że już jesteś spóźniony z zapłatą podatku Corporation Tax, ale nie otrzymałeś jeszcze z HMRC listu w tej sprawie, możliwie szybko skontaktuj się z urzędem, dzwoniąc pod numer 0800 024 1222 (czynny pn-pt od 08:00 do 16:00). HMRC nie anuluje odsetek, które naliczył do tego czasu, ale pozwoli to uniknąć naliczania kar.

Jeżeli jesteś spóźniony z zapłatą podatku Corporation Tax i otrzymałeś z HMRC wezwanie do zapłaty podatku, możliwie szybko skontaktuj się z departamentem HMRC, który jest nadawcą listu, celem omówienia Twojej sytuacji i wypracowania korzystnego dla Ciebie rozwiązania.

W przypadku braku płatności podatku, Twoje zobowiązanie podatkowe nie zostanie anulowane, jednak będziesz mógł porozmawiać o możliwościach np. spłaty podatku w ratach, odroczenia płatności etc.

Składki employers’ PAYE

Jeżeli obawiasz się, że będziesz miał problem z terminowym uregulowaniem składek pracodawcy employers’ PAYE, zadzwoń do Payment Support Service pod numer 0300 200 3835 (czynny pn-pt od 08:00 do 16:00) i porozmaiwaj o możliwościach zapłaty.

Jeżeli jesteś już spóźniony z zapłatą składek employers’ PAYE, ale nie otrzymałeś jeszcze z HMRC listu w tej sprawie, możliwie szybko skontaktuj się z urzędem, dzwoniąc pod numer 0800 024 1222 (czynny pn-pt od 08:00 do 16:00) i omów Twoją sytuację oraz możliwe opcje zapłaty.

Jeżeli jesteś spóźniony z zapłatą składek employers’ PAYE i otrzymałeś z HMRC wezwanie do ich zapłaty, możliwie szybko skontaktuj się z departamentem HMRC, który jest nadawcą listu, celem omówienia Twojej sytuacji i wypracowania korzystnego dla Ciebie rozwiązania.

Twoje zobowiązanie składkowe nie zostanie anulowane, jednak będziesz mógł porozmawiać o możliwościach np. spłaty składek w ratach, odroczenia płatności etc.

Inne podatki

Jeżeli obawiasz się, że będziesz miał problem z terminowym uregulowaniem innych podatków, zadzwoń do Payment Support Service pod numer 0300 200 3835 (czynny pn-pt od 08:00 do 16:00).

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik