fbpx

Czy popełniasz te błędy w biznesie

utworzone przez Biznes i Marketing

W dzisiejszych czasach większość biznesów upada w przeciągu kilku pierwszych lat swojej działalności. Wiele z tych, które przetrwały, utknęło i ma problem z rozwojem oraz zwiększaniem generowanych przychodów. Powody są różne i mają ogromny wpływ na sukces i osiągane rezultaty. Dzisiaj przedstawię Ci te najważniejsze. Jeżeli popełniasz, któryś z nich natychmiast przestań to robić.

 

„Duży klient”

Wiele firm nie widzi tego, że ma poważne kłopoty, a ich biznes jest praktycznie na krawędzi. Posiadają jednego lub dwóch dużych klientów, od których pochodzi więcej niż 50% ich przychodów. Jest to dość optymistyczny scenariusz, gdyż widziałem firmy, w których nawet ponad 80% przychodów pochodziło od jednego dużego kontrahenta!
Myślisz pewnie, że w takim przypadku masz mniej pracy, mniej kosztów i dzięki temu generujesz więcej zysków. Zakładasz może nawet bardzo nierozsądnie, że robisz coś w nadzwyczajny sposób. W pewnym momencie możesz jednak być niezwykle zaskoczony, gdyż może kosztować Cię to ogromną ilość pieniędzy, a nawet utratę biznesu.

Firmy znajdujące się w takiej sytuacji nie tylko nie mają wpływu na ceny – to klient dyktuje warunki, ale co stanie się, kiedy „duży klient” odejdzie? W takim przypadku możesz mieć bardzo poważne kłopoty graniczące nawet z utratą biznesu. Miej na uwadze, że wiele firm nie podniosło się już po takim upadku.
Jeżeli jesteś w takiej sytuacji jak najszybciej zmień swoją strategię i skup się na zdobywaniu kolejnych klientów we właściwy sposób.

 

Tworzenie nowego produktu hobbystycznie

Wiele firm wprowadza na rynek produkty, myśląc, że mają świetny pomysł. Wydają ogromne sumy pieniędzy na stworzenie produktu i wprowadzenie go na rynek, a finalnie okazuje się, że nikt tego produktu nie chce. Takie hobby może Cię bardzo drogo kosztować.

Zanim zdecydujesz się wprowadzić na rynek nowy produkt przeprowadź badania. Zapytaj swoich klientów, czego potrzebują. Nie pytaj ich czy kupią produkt, który wymyśliłeś, zapytaj ich, jaki produkt potrzebują i jaki przyniesie im najwięcej korzyści. Zrealizuj kampanie testowe i jeżeli przyniosą dobre rezultaty dopiero wtedy wprowadź produkt na rynek. „Nie szukaj klientów, dla swojego produktu, poszukaj produktu dla swoich klientów”.

 

Zbyt niskie ceny

Istnieje wiele strategii kształtowania cen jednakże w wielu przypadkach nowe firmy starają się konkurować z innymi ustalając niższe ceny. W praktyce jednak niższe ceny oznaczają konieczność sprzedania większej ilości produktów, aby utrzymać biznes co często bywa bardzo trudne. Zazwyczaj firmy konkurujące na podstawie ceny nawet nie policzyły ile sztuk danego produktu musiałyby sprzedać, aby osiągnąć próg rentowności.

Problem polega na tym, że w przypadku niskich cen zazwyczaj marginesu zysku bardzo mały, a z tego powodu brakuje budżetu na inwestycje i marketing, który jest niezbędny, aby Twój biznes mógł się rozwijać.
Pomyśl o tym, czy posiadasz ogromny budżet i zasoby jak np. Tesco czy inne duże sieci handlowe, aby utrzymać się dłużej na rynku? Jeżeli konkurujesz na podstawie cen to czy jest to faktycznie elementem Twojej strategii marketingowej? A może wydaje Ci się, że dzięki ustaleniu najniższych cen na rynku w zawrotnym tempie pokonasz swoją konkurencję?

Dużo lepszym rozwiązaniem jest umiejętne udowodnienie i pokazanie swojej wartości, a co za tym idzie sprzedawanie po wyższych cenach. Są na to konkretne sposoby i strategie. Pozwoli Ci to zmniejszyć koszty, zwiększyć margines zysku, rozwinąć biznes i zarabiać więcej.

 

Sprzedawanie klientowi tylko jeden raz

Problemem większości firm jest to, że skupiają się jedynie na poszukiwaniu i pozyskiwaniu nowych klientów. Jest to oczywiście niezwykle ważne jednakże nie zapominaj, że największe zyski możesz uzyskać dzięki klientom, których już zdobyłeś.
Dlaczego miałbyś sprzedawać klientowi tylko jeden raz skoro pozyskanie takiego klienta kosztuje Cię najwięcej wysiłku, czasu i pieniędzy? Powinieneś skupić swoją uwagę na sprzedawaniu więcej i częściej istniejącym klientom zamiast jedynie na pozyskiwaniu nowych. Możesz stosować upsell, resell cross-sell, pakietowanie, członkostwa i wszystkie inne sposoby, które pozwolą Ci na bardziej efektywne „wykorzystanie” każdego klienta.

 

Brak skupienia na rzeczach najważniejszych

Wielu właścicieli przedsiębiorstw poszukuje i podąża za każdą możliwą okazją ze względu na potrzebę zarobienia pieniędzy na pokrycie kosztów. Przez to nie wykonują tego, co powinni robić i tak wydajnie jak mogliby to robić.
Powinieneś skupić się na działaniach, które przynoszą Ci najlepsze rezultaty w powiązaniu z Twoją wizją, misją i celami. Zgodnie z zasadą 80/20 jedynie 20% wysiłków przynosi Ci 80% rezultatów. Skupiając się tylko na rzeczach istotnych będziesz posiadał wiele powiązanych źródeł zysków zamiast wiele niepowiązanych ze sobą i zabierających Ci czas źródeł zysków.

 

Brak marketingu i określonych podstawowych wskaźników

tym, dlaczego brak regularnych działań marketingowych jest głównym powodem upadku większości biznesów pisałem w tym poście.
Natomiast częstym błędem jest również podejmowanie decyzji biznesowych i marketingowych bez znanego zwrotu z inwestycji i na podstawie przypuszczeń oraz „dobrego przeczucia”.
Zawsze przy podejmowaniu działań musisz wiedzieć, jaki jest zwrot z inwestycji zakupu produktu, usługi, technologii itp. Powinieneś również wiedzieć, jakie działania marketingowe przynoszą Ci najlepsze rezultaty – podejmuj decyzje oparte na konkretnych wskaźnikach efektywności, kosztach nabycia klienta i wartości klienta w cyklu życia.

 

Nie przyznawanie się do błędów

To jeden z największych błędów popełnianych nie tylko przez przedsiębiorców. Jesteś przecież człowiekiem, popełnianie błędów jest zupełnie normalne. Bez nich człowiek nie zdobywa doświadczenia i nie rozwija się. Jeżeli ich nie popełniasz to… może jesteś geniuszem, albo kompletnym ignorantem, który nic nie robi.

Jeżeli popełniłeś jakikolwiek błąd, przyznaj się do jego popełnienia, przeanalizuj go dokładnie i wyciągnij wnioski. Wybacz sobie i obiecaj, że już nigdy więcej tego nie zrobisz. Napraw to, jeżeli potrafisz i idź dalej rozwijając swój biznes.

 

To tylko podstawowe błędy, ale jeżeli przestaniesz je robić i wyeliminujesz je ze swojego działania masz szansę znacznie ulepszyć swój biznes, ale nie tylko – możesz również w dużym stopniu zapobiec jego upadkowi.

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik