fbpx

Czym jest Marketplace Facilitator dla sprzedawców Amazon, eBay oraz innych platform e-commerce.

utworzone przez Amazon FBA, eCommerce

Czy Ty również słyszałeś o tym, że marketplace’y typu Amazon czy eBay odprowadzają podatki sales tax do urzędów poszczególnych stanów zjednoczonych w Twoim imieniu? Wielu przedsiębiorców uważa, że w związku z nowymi regulacjami są oni zwolnieni z obowiązków sprawozdawczo-podatkowych w USA. Niestety nie jest to prawdą, a sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Po pierwsze nowe regulacje dotyczą jedynie kilku stanów.

Po drugie nie oznacza to, że w tych kilku stanach nie masz żadnych obowiązków.

Po trzecie w pozostałych stanach, w których posiadasz tak zwany nexus, spoczywają na Tobie wszystkie obowiązki sprawozdawczo podatkowe.

Więcej na temat tego, czym jest nexus przeczytasz w tym artykule >>

Więcej na temat Twoich obowiązków podatkowych sales tax w USA przeczytasz w tym artykule >>

 

Nowe regulacje Marketplace Facilitator Law

Od 2018 r. w niektórych stanach Ameryki zaczęły obowiązywać nowe przypisy (Marketplace Facilitator Law) w zakresie podatku sales tax. Mają on pomóc zwiększyć wpływy do budżetów oraz zmniejszyć koszty związane z pobieraniem i egzekwowaniem obowiązków podatkowych od przedsiębiorców. Mają również uprościć sposób przekazywania należnych podatków do urzędów. Jednak w wielu przypadkach nie będzie to takie proste.

Marketplace Facilitator (moderator rynku) to określenie biznesu, który w ramach kontraktu z innymi firmami sprzedaje towary lub usługi poprzez swoją platformę, a suma wszystkich sprzedaży jest większa niż $250 000 w ciągu roku. Dodatkowo biznes ten umożliwia taką sprzedaż poprzez zamieszczanie/katalogowanie takich produktów, pobieranie płatności, przechowywanie rachunków, a w niektórych przypadkach również pomaganie w wysyłce i dostawie towaru.

Oczywiście tego typu biznesami są Amazon, eBay czy Etsy gdzie mniejsi sprzedawcy zamieszczają i sprzedają swoje towary i usługi.

 

Po czyje stronie obowiązek odprowadzania sales tax?

Niestety w większości stanów Ameryki wszelkimi obowiązkami sprawozdawczo-podatkowymi w zakresie sales tax z tytułu sprzedaży poprzez marktetplace’y obciążeni są indywidualni sprzedawcy.

Powoduje to zmniejszone wpływy do budżetów stanowych oraz ogromne koszty w pobieraniu podatków, jak również egzekwowaniu nienaliczonych czy też nieodprowadzonych podatków. Niektórzy sprzedawcy ryzykują i nie naliczają podatków umyślnie, inni znowu nie wiedzą nawet pojęcia, że nie dopełniają swoich obowiązków, gromadząc na swoich kontach zaległości, kary i odsetki.

Dodatkowo w związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi nexusa niektórzy sprzedawcy, pomimo iż sprzedają towary klientom w danym stanie, nie zawsze mają obowiązek podatkowy, co również powoduje zmniejszone wpływy do budżetów.

W związku z tym niektóre stany wprowadziły nowe regulacje dla moderatorów rynku (Amazon, eBay itp.), w ramach których to marketplace ma obowiązek za Ciebie naliczać właściwy podatek stanowy do każdej Twojej transakcji, jak również odprowadzać go za Ciebie do urzędów.

Dzięki temu poszczególne stany mogą otrzymywać wpływy podatkowe od jednego biznesu (np. Amazon) zamiast od tysięcy mniejszych podatników z osobna.

 

Jak działa Marketplace Facilitator Law w praktyce?

 

Stany, w których nie zostały wprowadzone regulacje Marketplace Facilitator

W większości stanów, w których posiadasz nexus, powinieneś zarejestrować się w urzędzie, uzyskać pozwolenie na pobieranie podatków, a do każdej sprzedaży naliczać odpowiednią stawkę podatku sales tax. Powinieneś również wywiązywać się z innych obowiązków nakładanych przez urzędy.

W tym artykule przeczytasz, czym jest nexus >>>

Przykładowo w uproszczeniu:

 • Sprzedajesz towar za $100.
 • Do ceny sprzedaży doliczasz odpowiednią dla danego stanu i rodzaju transakcji stawkę podatku (niech będzie to dla uproszczenia np. 8%). Polega to na odpowiedniej konfiguracji konta Amazon.
 • Klient podczas dokonywania płatności widzi kwotę $108 ($100 za towar + $8 podatek saels tax).
 • Klient płaci $108, które wpływa na konto Amazon.
 • Po zakończeniu okresu rozliczeniowego Amazon realizując dla Ciebie wypłatę na Twoje konto bankowe przelewa Ci $108.
 • Ty składasz w odpowiednim urzędzie deklarację i przelewasz $8 na konto urzędu.

To jest oczywiście sytuacja idealna, w której posiadasz wszelkie pozwolenia na pobieranie podatków i skonfigurowałeś konto np. Amazon. Natomiast co kiedy sprzedawałeś na Amazon, a nie pobierałeś podatków sales tax? W tym artykule przeczytasz czy w takiej sytuacji podatek stanowy sales tax zapłacisz ze swojej kieszeni >>

 

Stany, w których nie zostały wprowadzone regulacje Marketplace Facilitator

Jeżeli dany stan wprowadził nowe regulacje (lista poniżej) to marketplace (Amazon, eBay Etsy) będzie pobierał za Ciebie odpowiednie podatki sales tax i odprowadzał je do urzędów.

Przykładowo w uproszczeniu:

 • Sprzedajesz towar za $100.
 • Do ceny sprzedaży Amazon w Twoim imieniu dolicza odpowiednią dla danego stanu i rodzaju transakcji stawkę podatku (niech będzie to dla uproszczenia np. 8%). Nic nie musisz konfigurować.
 • Klient podczas dokonywania płatności widzi kwotę $108 ($100 za towar + $8 podatek saels tax).
 • Klient płaci $108, które wpływa na konto Amazon.
 • Po zakończeniu okresu rozliczeniowego Amazon realizując dla Ciebie wypłatę na Twoje konto bankowe i przelewa Ci $100, a na konto odpowiedniego urzędu kwotę $8.

 

W których stanach Ameryki obowiązuje Martketplace Facilitator Law?

Obecnie stany, które wprowadziły już w 2018 r. lub ustaliły datę wejścia w życie nowych przepisów od stycznia 2019 r. to:

 • Alabama
 • Connecticut
 • Iowa
 • Minnesota
 • New Jersey
 • Oklahoma
 • Pennsylvania
 • Washington

(stan na Grudzień 2018)

 

Czy to znaczy, że w niektórych stanach nie mam już obowiązków podatkowych?

Rozwiązanie Marketplace Facilitator faktycznie pomaga uzyskać większe wpływy w budżetach oraz ułatwia pobieranie oraz odprowadzanie podatków. Niestety nie zwalnia ono sprzedawców ze wszystkich obowiązków.

Nie oznacza to również, że podatków, których nie pobrałeś przed wprowadzeniem Marketplace Facilitator Law nie musisz odprowadzać. Tutaj dowiesz się więcej na temat zaległych podatków sales tax >>

W niektórych stanach, w których obowiązuje Marketplace Facilitator Law wciąż będziesz musiał zarejestrować się w urzędzie, składać regularnie raporty i deklarować kwoty należnych podatków oraz przedstawiać odliczenia związane z pobranymi i odprowadzonymi przez np. Amazon podatkami.

I o ile rzeczywiście, jeżeli sprzedajesz tylko przez marketplace’y, to zostaniesz wyręczony przynajmniej w pobieraniu i odprowadzaniu podatków. Natomiast jeżeli posiadasz również swoj własny sklep czy inne kanały sprzedaży to nadal będziesz musiał te podatki pobierać i odprowadzać.

Można zatem powiedzieć, że w takiej sytuacji zwiększy to nawet Twoje obciążenia księgowo-administracyjne związane z dalszym kontrolowaniem zarówno podatków pobranych przez Twoje własne kanały sprzedaży, jak i uwzględnianiem w urzędowych raportach podatków pobieranych i odprowadzanych przez poszczególne marketplace’y.

I jak to już w USA bywa, żeby było jeszcze ciekawiej, każdy stan ustala trochę inne zasady oraz obowiązki spoczywające na przedsiębiorcach w poszczególnych przypadkach i z uwzględnieniem nexusa ekonomicznego. Do tego dochodzą jeszcze cały czas zmieniające się w tym zakresie regulacje, które powodują, delikatnie rzecz ujmując chaos.

Dlatego, aby nie popaść w kłopoty, zawsze warto współpracować z firmą księgową, która specjalizuje się w rozliczaniu sprzedaży e-commerce i podatków w USA zarówno przez marketplace’y (Amazon, eBay), jak i inne kanały sprzedaży.

W ATB Consulting możemy pomóc Ci nie tylko z obowiązkami dotyczącymi podatków stanowych oraz federalnych, ale również kompleksowymi rozliczeniami całej sprzedaży w USA, jak i Europie oraz Kanadzie. Skontaktuj się z nami >>

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik