fbpx

Dlaczego większość biznesów upada

utworzone przez Biznes i Marketing

Każdego roku ogromna liczba firm i biznesów jest zamykana na całym świecie. Czy zastanawiałeś się, dlaczego tak się dzieje? Podczas rozmów z przedsiębiorcami, których firmy upadły słyszałem różne historie i powody, które w większości były jedynie próbą wytłumaczenia się z całej sytuacji. Najczęściej słyszałem, że powodem jest:

 • zbyt duża konkurencja,
 • zbyt trudna sytuacja ekonomiczna i ciężkie czasy,
 • kryzys finansowy,
 • za wysokie oczekiwania finansowe pracowników w stosunku do oferowanych kwalifikacji,
 • zbyt wolny przepływ pieniężny,
 • ogromne koszty utrzymania,
 • w Polsce zbyt wysokie podatki i składki ZUS.

Zgodzę się, że nasze Państwo nie pomaga młodym przedsiębiorcom, a w szczególności startupom, a system podatkowy i składki ZUS-owskie potężnie hamują rozwój nie tylko nowych firm. Jest to jednym z powodów dlaczego wielu przedsiębiorców wybiera Wielką Brytanię jako alternatywne miejsce dla prowadzenia swojego biznesu.

Sam ZUS nie jest jednak głównym powodem, dla którego nie tylko nowo powstałe biznesy upadają.  Jeżeli czytasz mojego bloga i wiesz, czym się zajmuję to pewnie już domyślasz się, o czym chcę powiedzieć. Chodzi tu o:

 

Brak działań marketingowych i to w dwóch podstawowych obszarach

 1. Podejmowanie działań marketingowych.
 2. Regularne i systematyczne realizowanie działań marketingowych.

Zbyt wielu przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność myśli, że otworzą drzwi swojego przedsiębiorstwa i nagle klienci będą tłumnie zabiegać o jego produkty czy tez usługi. Prawda jest jednak dużo bardziej bolesna i taki przedsiębiorca bardzo szybko zamyka swój biznes przedstawiając przytoczone wcześniej wymówki. Nie dziwię mu się nawet, gdyż zazwyczaj właściciel takiej firmy nawet nie wie, co się stało i dlaczego, bo niby skąd. Dla niego ważne było żeby zacząć swój własny biznes.

Bez względu na to czy pracowałeś rok czy nawet 3 lata nad produktem, który jest absolutnie fantastyczny to bez względu na to, jak dobry by nie był i tak nikt go nie kupi, jeżeli nie będzie miał możliwości dowiedzenia się o nim przez podjęte przez Ciebie działania marketingowe.

Zaprezentowanie nowego produktu czy usługi dla nowego rynku, który nie zna ani Ciebie ani Twojej firmy jest niezwykle trudne, a bez sprawdzonych działań marketingowych osiągnięcie sukcesu w takich okolicznościach graniczy niemalże z cudem.  

 

Regularne działania marketingowe

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku firm działających na rynku od dłuższego czasu. Wystarczy, że tylko na chwilę zaprzestaną regularnych działań marketingowych, a wyniki ich sprzedaży lecą na głowę. Jeżeli połączyć to z trudną sytuacją ekonomiczna na rynku może to grozić poważnymi problemami, a nawet upadkiem biznesu. Dlaczego tak się dzieje?

W dzisiejszych czasach klienci są bombardowani reklamami i ofertami niemalże zewsząd. Telewizja, radio, prasa, billboardy, ledy, telefony itd. Pomyśl o skrzynce pocztowej. Ile reklam i ofert dostajesz każdego dnia? Większość z nich ląduje w koszu. Skuteczność tych reklam bywa w wielu przypadkach mocno wątpliwa, co nie zmienia faktu, że trzeba przebić się ze swoją ofertą przez tłum za pomocą regularnych skutecznych działań marketingowych.

Nie można polegać na wysłaniu jednej oferty promocyjnej i liczyć na niesamowita konwersję. Click to Tweet

Nie można polegać na wysłaniu jednej oferty promocyjnej i liczyć na niesamowita konwersję. Bardzo często konieczny jest wielokrotny kontakt połączony z odpowiednimi strategiami marketingowymi, aby zostać zauważonym, dotrzeć do klienta, zbudować z nim relacje i osiągnąć zamierzone cele.

Jeżeli będziesz w stanie to zrobić osiągniesz skumulowane rezultaty. Więcej osób będzie o Tobie mówić, Twoja firma zacznie być bardziej rozpoznawalna, zdobędziesz nowych klientów, a co za tym idzie będziesz sprzedawać więcej i więcej produktów. Zaczną pojawiać się propozycje współpracy i udziału w różnego rodzaju eventach. Rozpocznie się efekt tak zwanej „kuli śnieżnej”, a o to przecież chodzi.

 

Rozpocznij działania marketingowe już dziś

Pamiętaj, że klienci zmieniają gusta, zmieniają się trendy i upodobania, ludzie tracą pracę. Jest ogromna ilość czynników zmieniających sytuację na rynku, dlatego Twoje działania marketingowe powinny być stałe i regularne.

Dobra wiadomość dla Ciebie w tym wszystkim jest taka, że niewielu właścicieli firm w ogóle podejmuje jakiekolwiek skuteczne działania marketingowe. Wystarczy, że zastosujesz kilka sprawdzonych strategii marketingowych, aby zostawić swoją konkurencję daleko w tyle i możesz to zrobić niemalże natychmiast!

Chciałbym abyś z tego artykułu zapamiętał odpowiedź na jedno ważne pytanie. Będziesz wtedy wiedział więcej niż większość właścicieli biznesów w naszym kraju. Jeżeli następnym razem zapytam Cię:

W którym momencie powinieneś zaprzestać rozpoczęte działania marketingowe? Z uśmiechem na twarzy odpowiesz „Nigdy” 🙂

Nie ma w tym żadnych alchemicznych sztuczek, które musisz znać, aby wypromować swój biznes i osiągnąć sukces. Wystarczy kilka przetestowanych kampanii, aby osiągnięte rezultaty przerosły Twoje najśmielsze oczekiwania.

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik