fbpx

eCommerce w USA – czym są nexus oraz nexus ekonomiczny

utworzone przez Amazon FBA, eCommerce

Jeżeli planujesz rozpocząć lub już realizujesz sprzedaż w USA z pewnością zetknąłeś się z pojęciami takimi jak ‘sales tax’ czy też ‘nexus’.

Są to niezwykle istotne zagadnienia nie tylko z punktu widzenia obowiązków sprawozdawczo-podatkowych, ale również podejmowania strategicznych decyzji biznesowych związanych ze sprzedażą w Stanach Zjednoczonych. W szczególności powinny być z nimi zaznajomione firmy korzystające z platform typu Amazon czy eBay.

I o ile na rynkach europejskich oprócz podatków korporacyjnych czy dochodowych obowiązuje podatek od towarów i usług (VAT), to w USA są to podatki stanowe. Powstanie obowiązków w tym zakresie determinuje szerg czynników nazwanych ogólnie słowem nexus.

Mówiąc inaczej, jeżeli w danym stanie działalność Twojej firmy ustanowi nexus, to będziesz miał do czynienia z obowiązkiem sprawozdawczo-podatkowym i to głównie w zakresie podatku sprzedażowego sales tax (chociaż istnieją również inne podatki w zależności od stanu).

Podatek sales tax jest podatkiem stanowym, co oznacza, że każdy ze stanów Ameryki ustala swoje własne regulacje i zasady dotyczące obowiązków w tym zakresie. Każdy ze stanów ustala również swoje własne stawki podatku oraz sposób ich naliczania w zależności od wielu czynników związanych z transakcją oraz miejscem zakupu/wysyłki towaru.

Żeby było jeszcze ciekawiej każda jurysdykcja/hrabstwo/obszar (może być ich nawet kilkadziesiąt w danym stanie) posiada swoje własne stawki podatku.

Więcej na temat czym dokładnie jest sales tax przeczytasz w tym artykule >>

Nexus, sales tax, jego stawki i sposób naliczania są niezwykle skomplikowane, dlatego niezbędne w tym zakresie jest solidne wsparcie księgowe.

 

Czym jest nexus?

Najprościej rzecz ujmując, jeżeli w danym stanie Twoja działalność spowoduje powstanie nexusa, to wtedy spoczywać będzie na Tobie obowiązek sprawozdawczo-podatkowy w danym stanie. Co oznacza, że niektóre raporty będą niezbędne do złożenia w urzędach, nawet jeżeli nie miałeś sprzedaży objętej podatkiem. Dotyczyć to będzie zarówno podatku sales tax, jak i innych podatków nakładanych przez poszczególne stany.

Pomimo iż każdy ze stanów w trochę inny sposób określa czy dla Twojej działalności powstał nexus, to w większości przypadków będzie miało to związek albo z fizyczną obecnością Twojej firmy w danym stanie lub wystąpieniem powiązania ekonomicznego.

 

Nexus i obecność fizyczna

Do fizycznej obecności zaliczane są:

  • Posiadanie biura,
  • Zatrudnianie pracownika,
  • Posiadanie magazynu,
  • Posiadanie afiliantów,
  • Magazynowanie towaru,
  • Tymczasowa działalność biznesowa taka jak np. udział w targach.

Przykładowo:

Sprzedając przez Amazon FBA USA posiadasz nexus w każdym ze stanów, w którym Amazon magazynuje Twój towar w swoich centrach Fulfillment.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz sprzedaż przez Amazon FBA w USA możesz odnieść wrażenie, że nexus powstanie tylko w stanie, do którego wysyłasz swój towar do magazynu Amazona. Niestety nic bardziej mylnego. Amazon stara się możliwie najlepiej zaplanować swoje działania logistyczne mając na uwadze minimalny czas dostawy towaru do klienta na ogromnym obszarze Stanów Zjednoczonych.

Dlatego, kiedy Twój towar zostanie dostarczony do Amazon (bez względu czy wysyłałeś go z UK, Polski czy też Chin) Amazon rozpocznie rozsyłanie go do swoich innych magazynów po to, aby lepiej zarządzać realizacją zamówień.

 

Jest zupełnie normalnym, jeżeli po krótkim czasie prowadzenia sprzedaży w USA Twój towar znajdzie się w magazynach Amazon ulokowanych nawet w 10 różnych stanach. W każdym z tych stanów powstanie oczywiście nexus.

W niektórych z nich stawki podatku będą uzależnione od miejsca lokalizacji Twojego towaru (magazyn FBA), a znowu w innych w zależności od miejsca lokalizacji osoby kupującej.

Zazwyczaj platformy sprzedażowe typu Amazon pomagają automatycznie naliczać sales tax do każdego zamówienia. Jednak to Twoim obowiązkiem jest konfiguracja konta, ustalenie odpowiednich stawek i sposobu ich naliczania. Powinien Ci pomóc w tym twój księgowy rozliczający Twoją sprzedaż eCommerce.

W ATB Consulting zawsze pomagamy naszym klientom nie tylko w kompleksowej obsłudze rozliczeń podatków stanowych, ale również właściwej konfiguracji kont Amazon.

Jeżeli sprzedajesz już na Amazon USA i nie wiesz, w którym stanie ustanowiłeś nexus oraz jakie są Twoje zaległości sales tax w poszczególnych urzędach skontaktuj się z nami, Preprowadzimy audyt Twojej sytuacji i pomożemy podjąć decyzję jak sobie z tym poradzić. Skontaktuj się z nami >>.

 

Nexus i powiązanie ekonomiczne

Wielu sprzedawców zdaje sobie sprawę z istnienia slales tax nexus (zdefiniowanym w wyroku sądu najwyższego w sprawie Quill v. North Dakota) w związku z fizyczną obecnością w danym stanie. Jednak wiele firm nie słyszało jeszcze o tak zwanym powiązaniu ekonomicznym.

Od długiego czasu trwała w tym zakresie bardzo intensywna debata. Jedna z najważniejszych rozpraw toczonych przed sądami w USA zakończyła się w 2018 r. (South Dakota v. Wayfair) gdzie na podstawie wyroku sadu wspomniany precedens Quilla został nadpisany.

Teraz nie tylko fizyczna obecność, ale również ekonomiczna w danym stanie powoduje powstanie nexusa co jest szczególnie istotne dla sprzedawców eCommerce.

Oznacza to, że nawet jeżeli nie posiadasz obecności fizycznej (np. magazynu Amazon FBA) w danym stanie, ale spełnisz inne warunki powodujące powstanie nexusa, to zostaniesz objęty obowiązkiem sprawozdawczo-podatkowym.

Czynnikami decydującymi są wielkość sprzedaży lub/i ilość transakcji w danym stanie. Oczywiście każdy ze stanów we własnym zakresie decyduje o tym, co dokładnie powoduje powstanie nexusa ekonomicznego.

Limit sprzedaży oscyluje obecnie na poziomie od $10,000 do $500,000 w górę. No i oczywiście jakżeby inaczej każdy stan ustala inny okres, w jakim limit musi zostać osiągnięty np.:

  • w minionym rok kalendarzowym,
  • w minionym lub bieżącym roku kalendarzowym,
  • ostatnich 12 miesiącach.

Limity transakcji są również inne dla poszczególnych stanów i są w zakresie od 100 do 200 transakcji w górę w danym stanie.

 

Przykładowo:

W Stanie Illinois, jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczysz $100,000 sprzedaży lub przekroczysz limit 200 transakcji do mieszkańców tego stanu powstanie dla Ciebie obowiązek uzyskania pozwoleń i pobierania podatku Sales Tax.

Oczywiście mówimy tylko o sytuacji, kiedy nie jesteś w żaden sposób obecny w tym stanie (nexus ekonomiczny). Jeżeli Amazon magazynuje Twój towar w stanie Illinois to obowiązek sales tax powstaje dla Ciebie od razu w związku z obecnością fizyczną.

I o ile np. limit $100,000 dla wielu mniejszych sprzedawców jest początkowo nie do przekroczenia, to średnio 17 transakcji w ciągu miesiąca nie jest jakąś zawrotną liczbą w szczególności, jeżeli sprzedajesz produkty szybko schodzące.

Przy nowych zmianach w Amazon (Inventory Performance), gdzie od sprzedawców jest oczekiwane możliwe najszybsze sprzedanie produktów z magazynów (około 45 dni), osiągnięcie limitów transakcji może nastąpić jeszcze szybciej.

 

Wiele stanów nie wprowadziło jeszcze regulacji związanych z nexusem ekonomicznym, a niektóre z nich są w trakcie opracowywania zmian. Inne z kolei nie wprowadzają go w ogóle korzystając z ustanowionego w lipcu 2017 roku prawa zwanego ‘notice and report’.

 

Nexus ekonomiczny i wysyłka spoza USA

Ciekawym aspektem wprowadzenia regulacji związanych z nexusem ekonomicznym jest fakt, że dotyczą one również firm z całego świata realizujących wysyłkę swoich towarów do klientów w USA ze swoich krajów (np. Z Europy).

 

Przykładowo:

Firma brytyjska sprzedająca na Amazon USA, ale realizująca wysyłkę z UK (czy to z magazynu Amazon, czy swojego) do stanu Illinois będzie miała obowiązek rejestracji do sales tax, jeżeli przekroczy w ciągu ostatnich 12 miesięcy $100,000 sprzedaży lub zrealizuje więcej niż 200 oddzielnych transakcji do mieszkańców tego stanu.

 

Obecnie w tym zakresie panuje ogromny chaos. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania rozliczeń oraz konieczność kontrolowania sales tax nexus, jak i limitów związanych z powiązaniem ekonomicznym warto korzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura księgowego zarówno do kontrolowania, jak i rozliczania podatków stanowych.

Przed rozpoczęciem sprzedaży na Amazon w USA, warto skorzystać z konsultacji z ekspertem, aby określić zakres obowiązków i potencjalnych kosztów związanych z tym związanych. Zapraszamy do kontaktu >>.

Jeżeli uznasz, że jest to wiedza, która może przydać się również Twoim znajomym, podziel się z nimi linkiem do artykułu na swoich social media. Dziękujemy 😉