fbpx

FEIN dla firm eCommerce (Amazon FBA, eBay) rozpoczynających sprzedaż w USA

utworzone przez Amazon FBA, eCommerce

Jeżeli jako firma spoza USA zdecydowałeś się lub rozważasz sprzedaż na rynku Stanów Zjednoczonych to pewnie słyszałeś o numerze EIN lub FEIN.

 

Czym jest FEIN

EIN (Employee Identification Number) to nic innego jak numer identyfikacji podatkowej nadawany przez amerykański urząd podatkowy IRS (Internal Revenue Service). A ponieważ jest to urząd zajmujący się podatkami na poziomie federalnym, stąd w niektóry sytuacjach EIN jest zamiennie zwany również FEIN, czyli Federal Employee Identification Number. Nie należy jednak osądzać po nazwie, że numer ten jest potrzebny jedynie w związku ze sprawami związanymi z zatrudnieniem (Employment).

 

Czy muszę aplikować o FEIN?

IRS stosuje bardzo prostą metodę określenia czy powinieneś wystąpić o numer EIN prowadząc biznes w USA, zadając kilka pytań. Jeżeli na którekolwiek odpowiesz twierdząco, to znaczy, że powinieneś uzyskać numer EIN.

Jednym z nich jest „Czy Twój biznes działa jako corporation lub partnership?” Będą tu brane pod uwagę zarówno spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (np. ltd, sp. z o.o.) płacące podatek korporacyjny, jak i spółki partnerskie.

Jeżeli jako firma eCommerce spoza USA sprzedająca online czy też poprzez marketplace typu Amazon FBA, eBay rozpoczynasz biznes w Stanach Zjednoczonych, to będziesz musiał zaaplikować o FEIN.

W przyapdku, kiedy Ty jako osoba jesteś partnerem amerykańskiej spółki llc (a nie jest nim np. inna spółka), to będziesz musiał również uzyskać dodatkowo osobisty numer podatkowy ITIN, który wiąże się ze złożeniem oddzielnych deklaracji oraz przesłaniem do IRS oryginału dokumentów (potwierdzających tożsamość oraz rezydencję) lub ich certyfikowanych (nie notarialnych) kopii.

Numer FEIN jest nie tylko wykorzystywany do identyfikacji Twojej spółki w IRS przy składaniu rocznych sprawozdań czy płaceniu podatków. Jest również wymagany w przypadku aplikacji o zezwolenia na pobieranie podatków stanowych (niezbędne rónwież dla sprzedawców eCommerce) czy przy identyfikacji Twojej firmy przez np. Amazon.com.

 

Czy to znaczy, że wszystkie moje przychody ze sprzedaży w USA powinienem opodatkować w USA?

 

Jak to często bywa… to zależy.

 

Podatki federalne

Jeżeli mówimy o podatkach federalnych, to niekoniecznie. W wielu przypadkach możesz zostać zwolniony z płacenia podatków federalnych na podstawie tak zwanego Treaty – Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy USA a państwem, w którym została zarejestrowana Twoja działalność gospodarcza.

Nie znaczy to jednak, że jesteś zwolniony również z obowiązku sprawozdawczego. Nic bardziej mylnego. Bez względu na to, czy sprzedajesz w USA jako osoba fizyczna i partner amerykańskiej spółki llc czy poprzez swoją europejską spółkę, Twoim obowiązkiem jest każdego roku rozliczać sprzedaż w USA oraz składać odpowiednie raporty i sprawozdania w IRS.

W Raportach należy również w odpowiedni sposób uzasadnić dlaczego uważasz, że z zapłacenia podatku w USA jesteś zwolniony, zarówno poprzez wykazanie zestawień finansowych, zwolnień, jak i merytoryczne powołanie się na obowiązujące przepisy.

Niezbędny do tego będzie również numer FEIN.

 

Podatki stanowe

Tutaj niestety z podatków nie będziesz zwolniony. Jeżeli w którymkolwiek ze stanów USA posiadasz tak zwany nexus, to Twoim obowiązkiem jest pobierać i odprowadzać podatki stanowe. Jeżeli sprzedajesz przez Amazon FBA to Twój nexus będzie w każdym ze stanów, gdzie Amazon posiada magazyn i z którego realizowana jest wysyłka Twoich produktów.

Więcej na temat czym jest nexus, podatki stanowe oraz miejsca należności podatku stanowego przeczytasz w tym artykule >>

Podatkiem stanowym, który będzie Cię obowiązywał praktycznie w każdym ze stanów gdzie wystąpi nexus będzie tutaj „sales tax”. Jest to podatek przechodni , który pobierasz od swoich klientów, a później odprowadzasz w odpowiednim urzędzie danego stanu. Natomiast aby to robić, musisz posiadać tak zwany „tax permit” (pozwolenie na pobieranie podatków) w każdym ze stanów, w którym podatek będziesz pobierać.

Pamiętaj, pobieranie podatków stanowych „sales tax” bez odpowiednich zezwoleń jest nielegalne.

Niektóre ze stanów nakładają również inne podatki takie jak np. handlowy czy franczyzowy. Będziesz musiał je płacić po przekroczeniu określonego progu sprzedaży w danym stanie. Nie znaczy to jednak, że nie posiadasz obowiązku sprawozdawczego dotyczącego tychże podatków bez względu na osiągane przychody.

Numer FEIN będzie niezbędny, aby zaaplikować o zezwolenia na pobieranie podatków „sales tax”, jak i w celu składania raportów i odprowadzania należności w urzędach.

Pomoc firmy księgowej specjalizującej się rozliczeniach sprzedaży w USA będzie tu bardzo pomocna zarówno w przypadku podatków federalnych, jak i stanowych.

 

Dlaczego firmy eCommerce sprzedające w USA popadają w kłopoty?

Wiele osób rozpoczyna sprzedaż w USA jako sposób na znaczne zwiększenie sprzedaży i zysków firmy. W dzisiejszych czasach jest to dość proste, mając na uwadze ogromne możliwości i ułatwienia dostępu do nowych rynków, jakie dają marketplacey typu Amazon.

Niestety wiele osób wpada w pułapkę, gdyż łatwość dostępu do danego rynku nie zapewnia rozwiązania zagadnień i obowiązków sprawozdawczo-podatkowych. Co więcej, w wielu przypadkach temat ten jest zupełnie ignorowany lub traktowany drugoplanowo.

 

W wyniku tego wielu sprzedawców rozpoczyna sprzedaż i nieświadomie gromadzi na swoich kontach zaległości oraz kary nie tylko w IRS, ale również w urzędach poszczególnych stanów. Może to doprowadzić do poważnych problemów finansowych, a nawet do upadku biznesu.

Dlatego, zanim rozpoczniesz sprzedaż na rynku w USA, zapoznaj się z panującymi przepisami i obowiązkami, zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym. Uzyskanie FEIN jest jednym z nich, natomiast nie należy zapominać o pozostałych obowiązkach podatkowych i sprawozdawczych. O wielu z nich możesz dowiedzieć się naszego bloga.

Zdecydowanie powinieneś również porozmawiać ze swoim księgowym, zanim rozpoczniesz sprzedaż w USA. Warto również upewnić się, że Twój księgowy będzie umiał poprawnie taką sprzedaż rozliczyć.

Ten artykuł może być pomocny, aby określić, czy Twój księgowy jest w stanie rozliczyć Twoją sprzedaż z rynku Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli Twój księgowy nie specjalizuje się w międzynarodowej sprzedaży eCommerce, możesz umówić się z nami na indywidualną konsultację. Przeanalizujemy sytuację Twojej spółki, oszacujemy zakres obowiązków i potencjalnych kosztów związanych z rozpoczęciem sprzedaży w USA oraz pomożemy podjąć decyzje związane z wejściem na rynek w USA.

Natomiast jeżeli rozpocząłeś już sprzedaż i obawiasz się, że nie wywiązujesz się ze swoich obowiązków w urzędach w USA, również możemy pomóc, przeprowadzając audyt sytuacji Twojej spółki. Oszacujemy wysokość należnych/zaległych podatków/raportów i doradzimy, co można zrobić, aby uniknąć konsekwencji.

 

Jak zaaplikować o FEIN?

Niestety dla firm spoza USA nie możliwości zaaplikowania o FEIN online. Możesz zaaplikować o FEIN poprzez fax lub drogą pocztową, co może zająć od 4 dni do 5 tygodni.

Najszybciej możesz uzyskać FEIN telefonicznie dzwoniąc do IRS. Czas oczekiwania może czasami potrwać nawet do godziny, więc pamiętaj o doładowaniu karty prepaid lub kredytów Skype. Serwis jest dostępny od 6 a.m. do 11 p.m. standardowego czasu wschodniego wybrzeża USA (GMT – 5:00).

Przed skontaktowaniem się z IRS warto wypełnić i podpisać formularz SS-4, o którego przefaksowanie możesz zostać poproszony przez urzędnika. Rozmowa polega na odpowiadaniu na pytania dotyczące biznesu i prowadzonej działalności w j. angielskim lub hiszpańskim.

Na zakończenie rozmowy, jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, zostanie Ci przydzielony numer FEIN, z którego od razu możesz zacząć korzystać. Oficjalne potwierdzenie zostanie wysłane do Ciebie pocztą na adres podany podczas rozmowy.

Potrzebujesz pomocy z uzyskaniem numeru FEIN?
Pomożemy Ci kompleksowo zarówno ze skompletowaniem dokumentów, jak i rozmową telefoniczną z IRS.
Skontaktuj się z nami >>

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik