Gdzie opodatkowana jest pensja dyrektorska ze spółki ltd?

UWAGA! Ten artykuł nie jest już w całości aktualny:
Sposób opodatkowania przychodów z Wielkiej Brytanii dla rezydentów Polski uległ zmianie. Nie obowiązuje już opisywana w artykule zasada, gdzie przychody uzyskane w UK są opodatkowane w UK i nie są już opodatkowane w PL.
W ramach obowiązujących przepisów jako rezydent Polski dopłacasz w Polsce różnicę pomiędzy obowiązującymi stawkami podatków w UK i w PL. Czyli jeżeli w UK zapłacisz np. 20%, a za tą samą pracę w Polsce musiałbyś zapłacić 22%, to oznacza, że w Polsce musisz dopłacić 2% (czyli różnicę).
Ma to również wpływ na to, że w efekcie dyrektorzy spółek ltd (rezydenci Polski) nie mogą korzystać już z kwoty wolnej od podatku w UK.
Większość osób prowadzących spółki ltd decyduje się jednak na tę formę działalności, nie ze względu na potencjalne ulgi podatkowe, ale realizowaną sprzedaż na rynkach międzynarodowych, rozpoznawalność na świecie i renomę spółki ltd jako formy prowadzenia działalności oraz prowadzenie biznesu w przyjaznym dla przedsiębiorców systemie prawno-podatkowym.
Nie zmienia to jednak faktu, że w kontekście rezydencji podatkowej spółki nadal zalecane jest odpowiednie dokumentowanie procesów mających wpływ na jej ocenę.
Przepisy dotyczące opodatkowania oraz rezydencji podatkowej są dość skomplikowane, dlatego po przeczytaniu artykułu i tak skonsultuj się ze swoim księgowym lub firmą doradczą, zanim podejmiesz decyzję o dalszym prowadzeniu, otwarciu czy zamknięciu spółki ltd.
Możesz też porozmawiać z nami i skorzystać naszej eksperckiej wiedzy. Omówimy zagadnienia związane ze spółką ltd jednakowo w kontekście zasadności jej otwarcia, warunków, jakie trzeba dopełnić, aby bezpiecznie prowadzić biznes, zalet spółek ltd, ale również wad, które również występują przy tej formie działalności. Wypełnij formularz i umów się na video-konsultację >>
———————————-
Po przeczytaniu w polskich mediach artykułów dotyczących rezydencji podatkowej, wielu zaniepokojonych dyrektorów spółek LTD mieszkających w Polsce zgłasza się do nas z zapytaniem dotyczącym miejsca opodatkowania wypłaty dyrektorskiej.
W większości przypadków są to artykuły sponsorowane próbujące nastraszyć dyrektora i zaproponować mu usługi związane z rezydencją w innym kraju lub raju podatkowym.
Jednak czy faktycznie w tym przypadku jest to tylko straszenie, a podatek od wypłaty dyrektorskiej ze spółki LTD nie powinien być zapłacony w Polsce? A jeżeli powinien, czy oznacza to, że jako dyrektor nie możesz faktycznie korzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Wielkiej Brytanii? Czy w związku z tym będziesz również musiał zapłacić podatki wstecz wraz z karami i odsetkami?
Przyjrzyjmy się zatem tej sytuacji i gdzie faktycznie powinny być płacone podatki od pensji dyrektorskich uzyskanych w UK.
Polski rezydent podatkowy
Jako dyrektor brytyjskiej spółki ltd mieszkający na stałe w Polsce bez wątpienia będziesz uznany za polskiego rezydenta podatkowego. Dlaczego?
Wynika to z ustawy o podatku dochodowym i nie chodzi tutaj o rezydencję podatkową Twojej spółki, co jest zupełnie oddzielnym tematem, ale o rezydencję Twoją jako osoby fizycznej.
Dyrektor podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich przychodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł, jeżeli zostanie spełniony jeden z dwóch poniższych przypadków:
- Posiadasz w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych tak zwany (ośrodek interesów życiowych).
- Przebywasz w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, gdzie pod uwagę bierze się każdy dzień pobytu w Polsce.
Ośrodek interesów życiowych nie jest zdefiniowany w ustawie o PIT. Daje to w zasadzie pole do swobodnej interpretacji przez Urzędników, którzy bazują głównie na komentarzu do modelowej konwencji OECD oraz wydanych już interpretacjach.
Można powiedzieć, że nawet jeżeli przebywasz za granicą więcej niż 183 dni w roku, a masz rodzinę, znajomych, rachunki bankowe czy nieruchomości w Polsce to w zasadzie i tak zostaniesz uznany za rezydenta podatkowego w Polsce, posiadającego tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy.
Oznacza to, że zarówno przychody uzyskane w Polsce, jak i te uzyskane w Wielkiej Brytanii powinieneś w całości opodatkować w Polsce.
Opierając się zatem na przepisach Ustawy, można byłoby uznać, że faktycznie dyrektor spółki mieszkający w Polsce, powinien zapłacić podatek w Polsce.
„Nie rozumiem, to znaczy, że mam zapłacić podatek i w Polsce i w Wielkiej Brytanii?”
Tak mogłoby się przecież wydawać, gdyż z drugiej strony, na mocy przepisów brytyjskich wszystkie zarobki uzyskane przez dyrektora za prace w UK są traktowane jako zarobki uzyskane w UK. W związku z tym regulacje PAYE (Pay as you Earn) zobowiązują Twoją spółkę ltd do odciągnięcia i zapłaty podatku od Twojej pensji dyrektorskiej w HMRC.
Zanim jednak wyciągniemy wnioski, że podatki należy zapłacić w Polsce i w UK musimy przyjrzeć się Umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią
Takie Umowy międzynarodowe mają zastosowanie, kiedy oba umawiające się Państwa traktują podatnika jako rezydenta podatkowego. Ponieważ taka sytuacja jest niedopuszczalna, należy rozstrzygnąć ten konflikt na postawie Umowy, którą Polska i Wielka Brytania podpisały.
Na jej podstawie jako rezydent Polski jesteś po pierwsze zobowiązany do wykazania w zeznaniu podatkowym wszystkich swoich przychodów zarówno tych uzyskanych w Polsce, jak i tych uzyskanych w Wielkiej Brytanii.
- W praktyce wygląda to tak, że część przychodów uzyskanych w Polsce powinna być opodatkowana w Polsce.
- Część przychodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii powinna być opodatkowana w Wielkiej Brytanii.
- Trzeba jednak pamiętać, że przychody uzyskane w Wielkiej Brytanii będą miały wpływ na stawkę podatku w Polsce.
W związku z możliwością interpretacji przepisów przez urzędników w nieprzewidywalny dla podatnika sposób istnieje tutaj bardzo niebezpieczna pułapka, o której należy wiedzieć.
Dla urzędników w Polsce czynnikiem decydującym o wydawaniu decyzji, w którym kraju podatek należy zapłacić, jest interpretacja faktycznego miejsca uzyskania przychodów.
Jak się okazuje sam fakt otrzymania wypłaty z brytyjskiej spółki ltd dla polskiego Urzędu nie świadczy uzyskaniu przychodu w Wielkiej Brytanii. Jakie ma to konsekwencje?
Zgodnie z interpretacjami wydawanymi przez Izby Skarbowe (tutaj np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu)
- Otrzymanie wypłaty z tytułu pensji dyrektorskiej w spółce LTD na konto bankowe w Polsce, oznacza uzyskanie przychodu w Polsce.
- Wiąże się to z koniecznością odprowadzenia podatku w Polsce od wszystkich wypłat uzyskanych na konto w Polsce!
Dlatego tak niezbędne jest posiadanie konta osobistego, ale również i firmowego w Wielkiej Brytanii co do nie tak dawna było praktycznie niemożliwe.
W ATB Consulting pomagamy dyrektorom we właściwy sposób otwierać osobiste i firmowe konta bankowe, ale również uregulować sprawy z właściwym dokumentowaniem działalności spółki i dyrektora pod kątem rezydencji podatkowej.
Jak bezpiecznie otworzyć konto bankowe dla spółki LTD oraz osobiste w UK dla nierezydentów?
Podsumowując, w momencie, kiedy zarówno przepisy Polskie, jak i brytyjskie uznają za należne odprowadzenie podatków w obu krajach, Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwala rozwiązać ten konflikt.
Zwalnia on podatnika z odprowadzenia podatków w Polsce od uzyskanych przychodów w Wielkiej Brytanii, a jedynie pozostawia obowiązek wykazania ich w rocznym zeznaniu podatkowym w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jednakże w Polsce kwota ta będzie również uwzględniona do obliczenia stawki należnego podatku za przychody uzyskane w Polsce.
Należy jednak mieć na uwadze, że przychody uzyskane w Wielkiej Brytanii powinny być we właściwy sposób udokumentowane z uwzględnieniem:
- właściwie sporządzonej dokumentacji z posiedzeń zarządu spółki ltd i wykonanej pracy dyrektorskiej w UK (w szczególności przeprowadzania procesu myślowego dotyczącego decyzji strategicznych) – dlaczego jest to niezbędne przeczytasz w artykule Posiedzenia zarządu spółki ltd (board meetings).
- certyfikatu rezydencji podatkowej, o którego wydanie należy wystąpić w odpowiednim momencie i z odpowiednio przygotowanym wnioskiem i dokumentacją, aby uniknąć ryzyka odmówienia wydania certyfikatu,
- corocznego brytyjskiego zeznania podatkowego Self-Assessment,
a przede wszystkim obowiązkowym realizowaniem wypłat dyrektorskich na konto osobiste w Wielkiej Brytanii!
Jeżeli jesteś rezydentem Polski i potrzebujesz pomocy w otwarciu konta bankowego w Wielkiej Brytanii lub wsparcia w zakresie odpowiedniego udokumentowania działalności Twojej i Twojej spółki w Wielkiej Brytanii pod kątem rezydencji podatkowej skontaktuj się z nami.
Bardzo dobry artykuł, co raz więcej się słyszy księgowych którzy mówią że „ucieczka za granicę” z firmą nic nie da bo liczy się rezydencja podatkowa.
Tłumaczę po tysiąc razy to co opisaliście w tym artykule.
Jest co raz większa propaganda aby niechęcić ludzi oraz ich zastraszyć i zmusić do wspierania tego chorego systemu.
A najlepiej zatrudnić się na umowie o pracę ..