Q&A Listopad – pytania i odpowiedzi miesiąca

Pytanie 1
Czy wysoka kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii tyczy się wypłat dyrektorskich czy samej spółki? Spora część firm oferujących set up’y ltd podaje do wiadomości zazwyczaj kwotę GBP 11 850 jako odpowiednik kwoty wolnej od podatku dla spółki ;). Celowe wprowadzenie w błąd w celu osiągnięcia korzyści…? Nieładnie 🙁
Niestety wiele firm oferujących otwarcie spółki ltd w Wielkiej Brytanii celowo nie przedstawia wszystkich obowiązków związanych prowadzeniem działalnosci w UK lub manipuluje faktami. Zwyczajnie dlatego, że po przedstawieniu wszystkich niezbędnych kosztów z tym związanych (np. konieczność przylotu do UK, konto w UK, Self Assesment itp.), może okazać się, że dla niektórych osób będących nierezydentami nie będzie to opłacalne.
I o ile spółka w UK daje ogromną liczbę korzyści dla biznesu, to należy pamiętać, że wysoka kwota wolna od podatku dotyczy np. dyrektora czyli osoby fizycznej.
Pytanie 2
Szykuję się z wejściem na Amazon FBA w USA, a nawet od razu na mcf (Multi Channel Fulfillment).
Nie wiem czy działając na małą skalę trzeba się rejestrować w urzędach USA. Z tego co słyszałem podatek często system sklepu sam nalicza i odprowadza.
Decydując się na sprzedaż w USA pamiętej o obowiązkach rejestracyjnych oraz podatkowo-sprawozdawczych. Wielu sprzedawców nie ma takiej świadomości, przez co popada w ogromne kłopoty.
Warto zacząć od numeru FEIN, który jest niezbędny przy rozpoczęciu działalności w USA przez spółkę zagraniczną.
Obowiązki rejestracyjne, podatkowe i sprawozdawcze nie zależą od systemu sklepu, platformy typu marketplace (Amazon, ebay) ani skali prowadzonej działaności. Wynikają z obowiązujących przepisów w danym kraju w tym przypadku USA i poszczególnych stanów.
Pytanie 3
Mam firmę w UK zarejestrowaną do VAT w UK. Prowadzę sprzedaż na brytyjskim Amazon. Sprzedaż działa na zasadzie dropshippingu – w momencie gdy ktoś kupuje od mnie towar na Amazon UK, współpracujący ze mną producent/dostawca z Polski wysyła go bezpośrednio do kupującego.
Kupujący to osoby indywidualne z różnych krajów świata. Za sprzedany towar dostawca z Polski wystawia mi fakturę WDT VAT 0% (wewnątrz wspólnotowa dostawa towarów). Czy i jaki podatek VAT powinnam naliczyć podczas sprzedaży na Amazon UK?
Ponieważ towar wysyłasz z Polski to Twoją firmę obowiązują polskie przepisy VAT.
Miejscem dostawy Twojego towaru jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, czyli Polska (art. 22 ust. 1 pkt. 1 ustawy o vat).
Jako firma nieposiadająca siedziby w Polsce nie możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku wynikającego z limitu rejestracji do VAT na terytorium Polski (art. 113 ust. 13 pkt 3 ustawy o vat).