fbpx

Amazon i Allegro – obowiązek rejestracji do VAT w Polsce i w Niemczech

utworzone przez Q&A (pytania i odpowiedzi)

UWAGA: po zmianach przepisów VAT w EU oraz UK w 2021 r. ten artykuł nie jest już aktualny. 

Aktualne przepisy VAT w EU dla eCommerce znajdziesz w naszym prodaniku pod tym linkiem >>

 

Aktualne przepisy VAT w UK dla eCommerce znajdziesz w naszym prodaniku pod tym linkiem >>

Czy moja brytyjska firma sprzedajaca na Amazon FBA w Niemczech i Allegro musi rejestrowac sie do VAT w Polsce?

To oczywiście zależy od konkretnej sytuacji Twojej spółki. Najogólniej przy sprzedaży towarów przez marketplace’y typu Amazon czy Allegro trzeba mieć na uwadze zarówno miejsce rejestracji firmy / spółki (w Twoim przypadku jest to Wielka Brytania) i miejsca wysyłki towarów.

Zakładając, że sprzedajesz swoje towary do klientów niebędących VAT-owcami (głównie klienci indywidualni i mniejsze firmy) to po pierwsze powinieneś pamiętać o tym, że Twoja spółka ma również obowiązki związane z rejestracją VAT w Wielkiej Brytanii, jeżeli Twoja sprzedaż osiągnie limit £85,000.

Będziesz posiadał wtedy również obowiązek kwartalnego rozliczania VAT i składania deklaracji w HMRC.

Natomiast obowiązek rejestracji do VAT i naliczania odpowiednich stawek podatku zarówno w Polsce, jak i w Niemczech będzie zależał przede wszystkim od dwóch czynników.

 

Osiągnięcie limitu sprzedaży na odległość (distance selling treshold)

Jeżeli Twoja firma sprzedaje produkty na Amazon.de w Niemczech oraz na Allegro w Polsce, a wysyłka towarów jest realizowana z magazynu w Wielkiej Brytanii to w każdym z krajów docelowych (Niemcy i Polska) będzie obowiązywał Cię tak zwany limit sprzedaży na odległość (distance selling threshold).

Po przekroczeniu tego limitu powstanie obowiązek rejestracji i rozliczeń VAT w danym kraju oraz naliczania lokalnej stawki podatku VAT.

Każdy kraj Europy posiada inny limit sprzedaży wysyłkowej. Przykładowo:

 • W Niemczech jest to 100,000 EUR.
 • W Polsce jest to 160,000 PLN.

Co więcej, należy pamiętać, że limit sprzedaży na odległość jest liczony na przełomie roku kalendarzowego. Nie oznacza to jednak, że limit ten jest obliczany na koniec roku. Powinien być on kontrolowany na bieżąco przez Twojego księgowego.

Przykładowo:

Jeżeli w ciągu danego roku kalendarzowego od stycznia do września osiągniesz w Niemczech limit sprzedaży 100,000 EUR, to powinieneś zarejestrować się do VAT jeszcze przed przekroczeniem tego limitu. Nie czekasz do końca roku kalendarzowego.

Nie znaczy to również, że do limitu liczymy tylko towar wysyłany z magazynu w UK. Bierzesz tutaj pod uwagę sumę sprzedaży w danym kraju z wysyłką ze wszystkich krajów, gdzie posiadasz magazyn.

Co więcej, do limitu nie liczy się tylko sprzedaż do danego kraju na Amazon. Uwzględniasz tu wszystkie Twoje kanały sprzedaży w tym również eBay, własny sklep czy inne markteplace’y.

 

Magazyn i wysyłka towarów

Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na obowiązek rejestracji do VAT jest tutaj posiadanie magazynu w kraju innym niż rejestracja Twojej spółki, z którego będą wysyłane towary do klientów.

Jeżeli Twoja firma posiada magazyn w Polsce, z którego wysyłasz produkty do klientów, to jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży powinieneś zarejestrować swoją spółkę do VAT w Polsce, a później naliczać do swojej sprzedaży 23% stawkę VAT.

Analogicznie sytuacja ma się w Niemczech, z tym że będzie obowiązywać Cię tam 19% stawki podatku VAT.

Warto również pamiętać, że aby powstał obowiązek rejestracji VAT, magazyn w danym kraju nie koniecznie musi należeć do Ciebie. Jeżeli wysyłasz swoje produkty do magazynu Amazon w Niemczech, to również powstaje dla Ciebie obowiązek rejestracji VAT w Niemczech.

Więcej na temat podatku VAT przy sprzedaży w Unii Europejskiej przeczytasz w naszym artykule Podatek VAT dla spółek e-commerce, sprzedających przez Amazon FBA oraz eBay w Europie – niechciana prawda! >>

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik