Podatek stanowy Sales Tax – Amazon FBA (fulfillment) w USA

Coraz więcej firm działających na rynku e-commerce i sprzedających swoje produktu za pośrednictwem Amazon z wykorzystaniem usługi FBA (Amazon Fulfillment) odnosi sukcesy na rynkach Europejskich.
Kolejnym krokiem do rozwoju tego typu biznesu jest bardzo często rynek amerykański. Za pomocą FBA można dotrzeć do ogromnej liczby odbiorców i znacząco rozwinąć swój biznes.
Jednak wraz z rozpoczęciem sprzedaży w USA pojawiają się pytania, w jaki sposób powinienem rozliczać podatki? A jakie w ogóle są podatki w USA? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co niezbędne z pozycji firmy sprzedającej swoje towary za pośrednictwem Amazon FBA w Stanach Zjednoczonych.
System podatkowy Stanów Zjednoczonych jest bardzo skomplikowany i początkowo może wydawać się mocno przytłaczający dla firm e-commerce.
Aby w ogóle rozpocząć sprzedaż towarów w USA każda firma czy osoba (rezydent lub nie) musi uzyskać tak zwany numer FEIN. Bez tego numeru nie masz możliwości legalnie prowadzenia sprzedaży w USA. FEIN lub inaczej EIN będzie nadany Tobie jako przedsiębiorcy, lub Twojej spółce.
Może to być brytyjska spółka limited, polska z.o.o czy jakakolwiek inna międzynarodowa forma prowadzenia działalności. Możesz też działać w USA poprzez Amerykańską spółkę LLC. Przejdźmy zatem do podatków.
Jednym z podatków jest podatek federalny Income Tax. Jest to podatek w miarę prosty, który w większości przypadków nie będzie konieczny do zapłaty, jeżeli Ty lub Twoja firma nie jesteście rezydentami w USA. Są też oczywiście wyjątki od reguły. Należy również pamiętać, że brak konieczności płacenia podatku nie zwalnia Cię z obowiązku podatkowego składania zeznań.
W tym artykule więcej informacji na temat Federal Income Tax w USA.
Jednak najwięcej problemów przysparza firmom tak zwany podatek stanowy Sales Tax.
Podstawy Sales Tax w USA
Podatek Sales Tax to tak zwany podatek pass-through, czyli przechodzący. Polega to na tym, że Ty jako sprzedawca pobierasz podatek od kupującego, a następnie przekazujesz go lokalnym organom podatkowym w danym stanie.
Sales Tax obowiązuje w ponad 45 stanach i jest ustalany na szczeblu stanowym. Każdy ze stanów posiada inne zasady naliczania podatku i może on być różny na poziomie stanowym, jak i lokalnym poszczególnych jurysdykcji.
Przykładem może być to, że każdy stan oddzielnie ustala czy podatek powinien być naliczany również z uwzględnieniem kosztów wysyłki towaru, czy nie.
Innym przykładem jest konieczność odnawiania tak zwanego Tax Permit (pozwolenia podatkowego), które w niektórych stanach nie obowiązuje, a w innych konieczne jest okresowo co 1 czy nawet 2 lata w zależności od stanu.
Kolejnym ciekawym przykładem może być stawka podatku, która różni się w zależności od jurysdykcji. I tak np. w stanie Kalifornia dla kodu pocztowego Beverly Hills stawka podatku przedstawia się następująco:
6.5% podatku stanowego stanu Kalifornia,
1% podatku hrabstwa Los Angeles,
1.5% podatku lokalnego,
co daje w sumie 9% podatku Sales Tax.
Są też stany, które nie posiadają podatku stanowego takie jak np. Alaska.
Nexus
Podstawą do powstania obowiązku naliczania podatku stanowego przez Ciebie jako sprzedawcę do każdego sprzedawanego produktu jest sytuacja zaistnienia tak zwanego Nexus. Innymi słowy, fizycznej obecności firmy w danym stanie.
Żeby było ciekawiej, każdy stan określa inaczej wystąpienie Nexus dla Twojej firmy. Mogą tu być brane pod uwagę takie elementy jak posiadanie biura, zatrudnienia, produktów czy magazynu w danym stanie.
Jeżeli w danym stanie Twoja firma nie posiada Nexus wtedy nie jesteś zobowiązany do naliczania stanowego podatku Sales Tax sprzedając swoje produktu mieszkańcom tego stanu.
Przykładowo:
Powiedzmy, że mieszkasz na Florydzie i zatrudniasz pracownika w Texasie, który pomaga Ci prowadzić biznes. W tym przypadku posiadasz Nexus w obu stanach naliczasz Sales Tax sprzedając swoje towary mieszkańcom każdego z tych stanów.
Jeżeli mieszkasz i prowadzisz biznes w Kalifornii, to posiadasz Nexus w tym stanie. Oznacza to, że sprzedając towary naliczasz podatek Sales Tax do każdej sprzedaży produktu mieszkańcom Kalifornii. Jednak nie naliczasz podatku mieszkańcom Utah czy Pensylwania.
Większość stanów zgodnie przyjęła (toczy się oczywiście stanach ogromna debata na ten temat), że jeżeli w danym stanie korzystasz z usług firmy trzeciej typu fulfillment to posiadasz w tym stanie Nexus. Więc jeżeli mieszkasz w DC, ale korzystasz z usługi fulfillment na Florydzie to znaczy, że masz Nexus w obu stanach.
W przypadku Amazon FBA jest to jeszcze bardziej uciążliwe, gdyż Twój towar może być wysyłany z magazynów w wielu stanach gdzie Amazon posiada swoje centra fulfillment. W każdym z tych stanów o ile posiada on oczywiście konieczność płacenia Sales Tax będziesz posiadał Nexus.
Krótko mówiąc, w każdym stanie, w którym Amazon magazynuje Twój towar musisz naliczać podatek Sales Tax.
Informacja: Jeżeli rozpocząłeś już sprzedaż produktów przez Amazon USA i nie wiesz, gdzie posiadasz Nexus oraz ile posiadasz niezapłaconych podatków w poszczególnych stanach, skontaktuj się z nami. Przeprowadzimy audyt sytuacji podatkowej Twojej firmy.
Pamiętaj, że jeżeli posiadasz Nexus np. w stanie Kalifornia w wyniku magazynowania przez Amazon tam Twoich towarów, to obowiązuje to wszystkie Twoje kanały sprzedażowe. Czyli jeżeli sprzedajesz również Towary za pomocą swojego sklepu Magento czy Shopify to dla tych kanałów sprzedaży również musisz naliczać podatek Sales Tax.
Określanie stawki podatku
Podstawowymi kategoriami określania stawki podatku Sales Tax jest miejsce pochodzenia (origin-based) oraz miejsce przeznaczenia (destination-based).
Niektóre stany wymagają od Ciebie pobierania podatku po stawce obowiązującej w miejscu pochodzenia (czyli tam, gdzie np. posiadasz magazyn) lub miejscu przeznaczenia, czyli tam, gdzie mieszka odbiorca.
Origin-based
Przykładowo, posiadasz magazyn w Irving w stanie Texas, ale sprzedajesz towar komuś mieszkającemu w Mason również w stanie Texas. Texas jest stanem, w którym podatki naliczane są w zależności od miejsca pochodzenia (origin-based) dlatego stawka będzie wyglądała następująco:
6.25% podatku stanowego stanu Texas
1.0% podatku hrabstwa Irving
1.0% podatku lokalnego dystryktu Dallas
dając w sumie stawkę 8.25% podatku Sales Ttax, jaki powinieneś pobrać od kupującego.
Wyjątkiem od reguły są niektóre stany, które należą do kategorii origin-based, ale stawka ta obowiązuje jedynie przy sprzedaży towarów osobom z tego samego stanu. Przy sprzedaży towaru osobom spoza tego stanu stawka będzie liczona wg zasad miejsca przeznaczenia, czyli miejsca, w którym mieszka kupujący.
Destination-based
Jeżeli posiadasz magazyn w Norwich w stanie Nowy Jork, to zasady są już inne. Jeżeli powiedzmy, sprzedajesz towar osobie mieszkającej w Buffalo również w stanie Nowy Jork, to stawka obowiązuje taka, jak w miejscu zamieszkania odbiorcy. Będzie to wyglądało tak:
4% podatku stanowego stanu Nowy Jork,
4.75% podatku hrabstwa Erie, w którym znajduje się Buffalo,
dając w sumie 8.75% podatku Sales Tax, jaki powinieneś pobrać od kupującego.
Jak zapłacić podatek Sales Tax
Aby zapłacić podatek stanowy, należy w każdym ze stanów, w którym posiadasz Nexus wystąpić o wydanie tak zwanego Tax Permit.
Po uzyskaniu numeru podatkowego w danym stanie będziesz mógł zacząć pobierać podatki od kupujących wg określonych stawek.
Warto zaznaczyć, że pobieranie podatku Sales Tax i nieprzekazywanie go urzędom jest nielegalne i nie należy tego robić.
Następnie musisz składać zeznania podatków i opłacać podatki w każdym ze stanów gdzie posiadasz Nexus. Częstotliwość składania zeznań dla nowych biznesów to zazwyczaj raz na miesiąc.
A co jeśli nie pobieram należnego podatku?
Jeżeli magazyn Amazon, w którym znajduje się Twój towar, jest zlokalizowany w stanie, w którym nie rejestrowałeś się do Tax Permit i nie pobierasz Sales Tax to łamiesz prawo unikając podatków. W przypadku audytu/kontroli realizowanej przez organy podatkowe możesz zostać wezwany do zapłaty zaległych niepobranych podatków wraz z karami i odsetkami.
Niektórzy przedsiębiorcy nie rejestrują się i nie pobierają podatków, powołując się na wcześniejsze precedensy wygranych spraw z urzędami podatkowymi lub liczą, że kontrola zwyczajnie ich nie dotknie. I o ile przy kwotach podatkowych rzędu $100 konsekwencje mogą być do przełknięcia, to w przypadku kwot wyższych konieczność zapłaty zaległych niepobranych podatków wraz z karami i odsetkami może doprowadzić nawet do upadku biznesu.
Informacja: Jeżeli rozpocząłeś już sprzedaż produktów przez Amazon USA i nie wiesz, gdzie posiadasz Nexus oraz ile posiadasz niezapłaconych podatków w poszczególnych stanach, skontaktuj się z nami. Przeprowadzimy audyt sytuacji podatkowej Twojej firmy.
W ostatnim czasie niektóre ze stanów, na mocy postanowień sądów, rozpoczęły już proces weryfikacyjny występując do Amazon z wnioskiem o przekazanie listy sprzedawców posiadających towary w magazynie Amazon w ich stanie.
Twoje obowiązki podatkowe w USA
Podsumowując, jako przedsiębiorca korzystający z Amazon FBA w USA podlegasz obowiązkom podatkowym. I nie ma znaczenia czy prowadzisz działalność jako self-employed, amerykańska llc, brytyjska spółka limited czy polska spółka z.o.o.
Aby sprzedawać w USA zgodnie z obowiązującymi przepisami powinieneś:
- Uzyskać FEIN.
- Określić gdzie posiadasz Sales Tax Nexus.
- Zarejestrować się i uzyskać licencję Sales Tax Permit.
- Rozpocząć, pobieranie odpowiednich stawek podatku od kupujących.
- Regularnie rozliczać się z urzędem w każdym ze stanów gdzie posiadasz Nexus.
- Odnawiać Tax Permit w określonych terminach (w zależności od stanu).
- Rozliczać sprzedaż w USA i składać raporty Federal Income Tax. (więcej na ten temat niebawem w tym artykule).
- Opłacać Federal Income tax, jeżeli ma to w Twoim przypadku zastosowanie (firmy niektórych państw np. Wielkiej Brytanii, ze względu na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w większości przypadków nie będą musiały opłacać podatku income tax; nie znaczy to jednak, że są zwolnione ze składnia rocznych deklaracji Federal Income Tax)
Jak widać sprzedaż poprzez Amazon FBA USA, o ile jest niezwykle lukratywna i daje dostęp do ogromnego rynku, wiąże się również ze sporymi obciążeniami administracyjnymi związanymi z podatkami. Na szczęście z pomocą specjalistów można sobie z tym problemem poradzić.
Można oczywiście naliczać stawki, pobierać podatki Sales Tax i rozliczać cala sprzedaż na własną rękę jednak nie zalecam takiego rozwiązania.
Liczba stanów, w których mogą być magazynowane przez Amazon towary, może się systematycznie zmieniać i zwiększać, a niestety Ty nie masz nad tym kontroli. Mnogość przepisów, wyjątków i zmian w regulacjach podatkowych poszczególnych stanów może przyprawić o ból głowy i prowadzić do błędów, a w przyszłości problemów z IRS (amerykańskim organem podatkowym).
Dlatego warto powierzyć takie zadanie specjalistom, oszczędzić czas i skupić się na marketingu i rozwoju swojego biznesu wykorzystując ogromną szansę, jaką daje rynek amerykański.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczaniu Twoich podatków Sales Tax czy też całej sprzedaży e-commerce w USA skontaktuj się z nami.