fbpx

Q&A Listopad 2019 – pytania i odpowiedzi

utworzone przez Q&A (pytania miesiąca)

Pytanie 1

Przeczytałem w jednym z Waszych artykułów, że kwota na inwestycje/zakupy w ramach AIA, które można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu została zwiększona do £1mln w okresie od 2019 do 2020. Czy moglibyście wytłumaczyć co to za ulga?

AIA to tak zwana ulga inwestycyjny na wydatki kapitałowe. Dostępna jest dla każdej firmy i pozwala uznać za koszt 100% wartości zakupu w roku dokonania zakupu (w przeciwieństwie do amortyzacji rozkładanej na lata).

Jest to istotne, gdyż nie wszystkie Twoje koszty w biznesie mogą zostać odliczone jako klasyczny koszt prowadzenia biznesu i uzyskania przychodu.

Wydatki kapitałowe/inwestycje w aktywa, które będą wykorzystywane w biznesie i mieszczą się kategorii ‘plant and machinery’ mogą zostać zakwalifikowane do zwolnienia AIA i odliczenia 100% pierwszego roku.

Czytaj dalej >>

 

Pytanie 2

Moja spółka ltd jest zarejestrowana do VAT w UK. Sprzedaję kosmetyki na eBay oraz przez własny sklep internetowy. Moi klienci to osoby indywidualne (B2C) nie tylko z UK, ale również z innych krajów, w tym Francji. Wysyłka kosmetyków odbywa się z UK.

Pomimo że nie przekroczyłam limitu sprzedaży wysyłkowej, dokonałam rejestracji do VAT we Francji, dobrowolnie. Czy w momencie, kiedy mam na eBay lub w moim sklepie internetowym zamówienie od klienta francuskiego i wysyłam zamówiony towar do Francji, to powinnam naliczyć brytyjską stawkę podatku VAT, czy francuską?

Czytaj dalej >>

 

 

Pytanie 3

Chciałam się tylko upewnić, czy dobrze rozumiem. Jestem osobą fizyczną w UK zatrudnioną na etacie. Kwota wolna od podatku w UK to £12,500, a National Insurance (NI) £8,632. Jeżeli zarobię w sumie £40,000 i składki oraz podatki będą płacone, to czy mogę ubiegać się o zwrot podatku i NI do wysokości kwot wolnych?

Podatek dochodowy Personal Tax jest naliczany od kwoty powyżej 12,500 GBP rocznie (1,041 GBP miesięcznie). Przychody osiągnięte do tej kwoty nie są w ogóle objęte podatkiem dochodowym. To, czy będziesz mogła wystąpić o zwrot podatku, zależy od wysokości Twoich miesięcznych wynagrodzeń oraz od tego, czy, oraz jakie w danym roku podatkowym były płacone podatki i składki.

Czytaj dalej >>

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik