fbpx

Q&A Marzec / Kwiecień – pytania i odpowiedzi miesiąca

utworzone przez Q&A (pytania miesiąca)

Pytanie 1

Czy moglibyście wytłumaczyć, jaka jest różnica pomiędzy Amazon Pan-European FBA, a Amazon EFN w Europie?

Zarówno Amazon Pan-Europan, jak i Amazon EFN są wariantami usługi FBA (Fulfiled By Amazon).

Korzystając z FBA Twoje produkty są składowane w magazynach Amazon. Również Amazon zajmuje się całym procesem związanym z obsługą wysyłek i zwrotów.

Dla wielu sprzedawców jest to niezwykle korzystne, gdyż nie muszą ponosić kosztów związanych z wynajmem własnych magazynów, logistyką, pakowaniem produktów czy też obsługą zwrotów.

Co więcej, produkty wysyłane przez Amazon są dostępne dla milionów klientów będących subskrybentami usługi Amazon Prime. Dzięki temu klienci mają możliwość otrzymać Twoje produkty nie tylko szybko, ale również bez ponoszenia kosztów przesyłki.

Ma to oczywiście przełożenie i wpływ na większe zainteresowanie, lepsze pozycjonowanie i zwiększoną sprzedaż.

W Europie Amazon udostępnia trzy warianty usługi FBA:

Czytaj dalej >>

 

Pytanie 2

Niebawem dobiega końca pierwszy rok finansowy mojej spółki limited. O czym powinienem wiedzieć i pamiętać jako dyrektor, jakie są moje obowiązki?

Rok finansowy jest dla każdej spółk inny i zależy od tego, kiedy Twoja spółka została zarejestrowana. Rok finansowy trwa zawsze 12 pełnych miesięcy.

Wyjątek stanowi pierwszy rok, który trwa więcej niż 12 miesięcy. A do dlatego, że urząd Companies House (w którym rejestrujesz spółkę) jako koniec roku finansowego spółki zawsze ustala ostatni dzień miesiąca, w którym zarejestrowano firmę.

W związku z zakończeniem roku finansowemu spółki spoczywają na Tobie jako dyrektorze nastepujące obowązki:

Czytaj dalej >>

 

Pytanie 3

Czy moja brytyjska firma sprzedajaca na Amazon FBA w Niemczech i Allegro musi rejestrowac sie do VAT w Polsce?

To oczywiście zależy od konkretnej sytuacji Twojej spółki. Najogólniej przy sprzedaży towarów przez marketplace’y typu Amazon czy Allegro trzeba mieć na uwadze zarówno miejsce rejestracji spółki (w Twoim przypadku jest to Wielka Brytania) i miejsca wysyłki towarów.

Zakładając, że sprzedajesz swoje towary do klientów niebędących VAT-owcami (głównie klienci indywidualni i mniejsze firmy) to po pierwsze powinieneś pamiętać o tym, że Twoja spółka ma również obowiązki związane z rejestracją VAT w Wielkiej Brytanii, jeżeli Twoja sprzedaż osiągnie limit £85,000. Będziesz posiadał wtedy również obowiązek kwartalnego rozliczania VAT i składania deklaracji w HMRC.

Natomiast obowiązek rejestracji do VAT i naliczania odpowiednich stawek podatku zarówno w Polsce, jak i w Niemczech będzie zależał przede wszystkim od dwóch czynników.

Czytaj dalej >>

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

  • angle-double-right
    Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
  • angle-double-right
    Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
  • angle-double-right
    Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik