fbpx

Różnica pomiędzy Amazon FBA Pan-European, EFN i MCF

utworzone przez Q&A (pytania i odpowiedzi)

Czy moglibyście wytłumaczyć, jaka jest różnica pomiędzy Amazon Pan-European FBA, a Amazon EFN w Europie?

Zarówno Amazon Pan-Europan, jak i Amazon EFN są wariantami usługi FBA (Fulfiled By Amazon).

Korzystając z FBA Twoje produkty są składowane w magazynach Amazon. Również Amazon zajmuje się całym procesem związanym z obsługą wysyłek i zwrotów.

Dla wielu sprzedawców jest to niezwykle korzystne, gdyż nie muszą ponosić kosztów związanych z wynajmem własnych magazynów, logistyką, pakowaniem produktów czy też obsługą zwrotów.

Co więcej, produkty wysyłane przez Amazon są dostępne dla milionów klientów będących subskrybentami usługi Amazon Prime. Dzięki temu klienci mają możliwość otrzymać Twoje produkty nie tylko szybko, ale również bez ponoszenia kosztów przesyłki.

Ma to oczywiście przełożenie i wpływ na większe zainteresowanie, lepsze pozycjonowanie i zwiększoną sprzedaż.

W Europie Amazon udostępnia trzy warianty usługi FBA:

 

Amazon EFN (European Fulfilment Network)

Model ten polega na wykorzystaniu jednego tylko magazynu Amazon w wybranym przez Ciebie kraju do sprzedaży w całej Europie.

 • Złóżmy, że uruchomiłeś konto Amazon w UK (amazon.co.uk) i wysłałeś towar do magazynu w Anglii (np. w Doncaster). Jeżeli sprzedajesz przez działalność inną niż brytyjska (np. spółka ltd), to od razu masz obowiązek rejestracji Twojej firmy do VAT w UK.
 • Sprzedaż rozwija się dobrze i decydujesz się wejść na rynek amazon.de.
 • Korzystając z EFN nie musisz wysyłać towaru do magazynu w Niemczech. Możesz realizować wysyłkę z magazynu w UK, tym samym unikając obowiązku natychmiastowej rejestracji do VAT w Niemczech.

Więcej na temat VAT w Europie pisaliśmy w naszym artykule: Przepisy VAT w EU dla biznesów eCommerce >>

Analogicznie sprawa ma się w przypadku pozostałych krajów Europy. Możesz rozpocząć sprzedaż również w Hiszpanii (amazon.es), Włoszech (amazon.it) i Francji (amazon.fr) realizując wysyłkę towarów z magazynu Amazon w Wielkiej Brytanii.

Musisz tylko pamiętać o konieczności kontroli obowiązków związanych z VAT w Unii Europejskiej.

 

Amazon MCI (Multi Country Inventory)

W tym modelu sprzedajesz na różnych rynkach Amazon w Europie, wysyłając towar do dedykowanych magazynów. Dla amazon.co.uk magazyn w UK dla Amazon.de magazyn w Niemczech dla Amazon.it magazyn we Włoszech itd.

Przykładowo:

 • rozpoczynasz sprzedaż na amazon.co.uk i wysyłasz towar do magazynu w UK. Jeżeli prowadzisz działalność przez firmę, która nie jest zarejestrowana w UK (np. spółka ltd), to od razu masz obowiązek rejestracji do VAT w UK.
 • Sprzedaż rozkręca się, a Ty widzisz, że podobne produkty sprzedają się również dobrze w Niemczech.
 • Ponieważ zleży Ci na możliwie niskich kosztach przesyłki do klienta, decydujesz się wysłać towar do magazynu Amazon w Niemczech. Podobnie jak w UK od razu powstaje dla Ciebie obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech.

Analogicznie w przypadku wysyłki towarów do pozostałych krajów (Włochy, Hiszpania, Francja).

 

Amazon Pan-European

Jeżeli od razu planujesz rozpocząć sprzedaż na wszystkich rynkach Europejskich Amazon, Pan-European może być potencjalnie dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem.

To model, w którym Amazon pozwala Ci na optymalizację kosztów, biorąc na siebie wszystkie działania operacyjne związane z dystrybucją towaru pomiędzy magazynami.

Polega to na tym, że:

 • Ty jako sprzedawca wysyłasz towar do jednego magazynu w Europie, przykładowo do Wielkiej Brytanii. Od tego momentu Amazon sam zajmuje się rozsyłaniem odpowiednich zasobów do pozostałych magazynów w Europie (jest ich obecnie siedem) tak, aby produkty były możliwie najbliżej potencjalnych klientów.
 • Jeżeli w którymś z magazynów zabraknie towaru, Amazon bez jakichkolwiek kosztów z Twojej strony, uzupełni towar, przesyłając go z innych magazynów.
 • Przykładowo Amazon rozdystrybuował Twój towar do wszystkich swoich magazynów Europy.
 • Okazuje się jednak, że Twoja sprzedaż na amazon.co.uk znacznie wzrosła i produkty zaczynają schodzić szybciej.
 • Amazon sam kontroluje sytuację i dosyła towar do magazynu w UK z pozostałych europejskich magazynów, nie obciążając Cię kosztami.

Wszystko wygląda bardzo atrakcyjnie, pozwala oszczędzić na kosztach przesyłek i zmniejsza obciążenia związane z zarządzaniem magazynami.

Musisz jednak wiedzieć, że Pan-Europan może być ryzykowny i nieopłacalny dla wielu firm ze względu na obowiązki sprawozdawcze w wielu krajach Europy. Może nawet doprowadzić do upadku Twojego biznesu, więc musisz być bardzo ostrożny, żeby nie wpaść w pułapkę.

Więcej na temat pułapki Pan-European i jak jej uniknąć pisaliśmy w artykule Ostrzeżenie dla sprzedawców Amazon – pułapka Pan-European FBA >>

Znajdziesz w nim również praktyczne przykłady związane z obowiązkami rejestracyjnymi VAT przy korzystaniu z różnych wariantów Amazon FBA.

 

Każdy z modeli FBA ma swoje wady i zalety. Powinieneś zatem dobrze przemyśleć, z którego z nich skorzystać. Uwzględnij wszystkie aspekty związane z kosztami nie tylko przesyłek, ale również obsługi księgowej wielu rynków czy obowiązków sprawozdawczo-podatkowych w wielu krajach Europy.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w rozliczeniach międzynarodowej sprzedaży Amazon, w ATB Consulting możemy Ci pomóc. Zerknij na informacje związane z naszymi usługami księgowości dla Amazon FBA i skontaktuj się z nami >>