fbpx

Self Assessment – obowiązek dyrektora i udziałowca spółki LTD w Wielkiej Brytanii

utworzone przez Rezydencja podatkowa, Spółki Limited - Podstawy

Update Grudzień 2018:

W związku z ostatnimi zmianami w stanowisku urzędów do obowiązku składania Self Assessment (Biuletyn ‘Agent Update’ Grudzień 2018 / Styczeń 2019), nie będzie on już w niektórych przypadkach konieczny, w szczególności dla dyrektorów spółek ltd mieszkających w UK, którzy pozytywnie przeszli self-check zamieszczony na stronach gov.uk

Tutaj znajdziesz self-check online >> 

I o ile niektórzy księgowi twierdzą, że strony gov.uk nie są wiarygodne, to w rzeczywistości pozytywne przejście powyższego self-check w większości przypadków jest faktyczną podstawą do nieskładania Self Assesment przez dyrektorów mieszkających w UK (głównie tych, uzyskujących przychody tylko i wyłącznie z pensji).

Jeżeli jednak nie jesteś rezydentem UK, a obejmujesz stanowisko dyrektora w spółce ltd, to w dalszym ciągu powinieneś Self-Assessment składać.

Self Assesment cały czas jest dla Ciebie istotnym dokumentem w procesie określania przez polskie urzędy miejsca opodatkowania Twoich przychodów oraz udokumentowania podstawy korzystania z wysokiej kwoty wolnej od podatku. Więcej na ten temat przeczytasz m.in. w tym artykule >>

Niektóre z przedstawionych w poniższym artykule zapisów na stronach rządowych tracą swoją aktualność. Jednakże czytając ten tekst może zainteresować cię w jaki sposób przez wiele lat niektóre firmy konsultingowo-księgowe narażały swoich klientów na wysokie kary i spór z urzędami w Wielkiej Brytanii doradzając, że nawet jako rezydent nie musisz składac Self Assesment. Niejeden przedsiębiorca został w wyniku takich porad przez HMRC ukarany.

——————————–

Jeżeli prowadzisz spółkę LTD w Wielkiej Brytanii, to zgodnie z obowiązującymi przepisami Twoim obowiązkiem jako dyrektora jest składanie w HMRC (odpowiedniku polskiego Urzędu Skarbowego) corocznego zeznania podatkowego (tax return) w systemie Self Assessment. Działa on niemalże analogicznie jak nasz polski PIT, który składany jest każdego roku.

Podatki w Wielkiej Brytanii są automatycznie potrącane od wypłat, benefitów czy oszczędności. Jednak osoby fizyczne i firmy uzyskując przychody z innych źródeł muszą same zadbać o złożenie zeznania podatkowego w HMRC.

I nie jest to tylko niewygodny obowiązek, za którego niedopełnienie obowiązują wysokie kary, ale również istotny czynnik decydujący o miejscu opodatkowania Twojej wypłaty dyrektorskiej, jeżeli na stałe mieszkasz w Polsce. Więcej w tym artykule:

Gdzie opodatkowana jest pensja dyrektorska ze spółki ltd?

„You’ll need to send a tax return if, in the last tax year: you lived abroad and had a UK income.”

”Ale mój księgowy Twierdzi inaczej…”

Dlaczego niektórzy polscy księgowi / konsultanci twierdzą, że nie jest to konieczne? Niektórzy pewnie z niewiedzy, a niektórzy zwyczajnie źle tłumaczą i interpretują przepisy. Inni znowu podchodzą do tego lakonicznie twierdząc, że przepisy na stronach gov.uk nie mają zastosowania, narażając swoich klientów na konflikt z HMRC. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule ’Dlaczego Self-Assesment jest wciąż obowiązkowy’ >>

Przyjrzysz się zatem, jak interpretowane są przepisy przez niektórych nierzetelnych księgowych, a jak interpretują je urzędy w Wielkiej Brytanii.

 

BŁĄD NR 1
„Nie masz obowiązku, gdyż nie miałeś wypłacanej pensji dyrektorskiej.”

 Oto jedna z okoliczności powodująca konieczność zgłoszenia i złożenia zeznania Self Assessment:

“You’ll need to send a tax return if, in the last tax year you were a company directorunless it was for a non-profit organisation (such as a charity) and you didn’t get any pay or benefits, like a company car”

Niekompetentni księgowi BŁĘDNIE tłumaczą ten przepis:

„Masz obowiązek złożyć zeznanie, jeżeli jesteś dyrektorem. Natomiast nie masz obowiązku, jeżeli pracowałeś w organizacji non-profit. Nie masz obowiązku, jeżeli nie otrzymałeś pensji. Nie musisz też tego robić, jeżeli korzystałeś z benefitów takich jak samochód firmowy.”

To zwyczajnie niepoprawne tłumaczenie, które może jedynie wprowadzić Cię w kłopoty, a nie zwolnić z obowiązku rejestracji do Self Assessment i składania zeznania podatkowego.

Jak widać dla wielu konsultantów, problematyczne są tu: “unless”, łącznik „and” oraz myślnik.

Dlatego poprawne tłumaczenie brzmi:

Masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe, jeżeli w ostatnim roku podatkowym byłeś dyrektorem. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracowałeś jako dyrektor dla organizacji non-profit i nie uzyskałeś z tego tytułu korzyści takich jak zapłata czy też benefity w postaci samochodu firmowego (należącego do tej organizacji non-profit).

Jak widzisz, poprawnie tłumacząc ten przepis, każdy dyrektor spółki LTD czy uzyskuje wypłatę czy nie to do Self Assessment musi się zgłosić/zarejestrować, jeżeli jeszcze tego nie zrobił oraz co roku składać zeznanie podatkowe.

BŁĄD 2
“Nie musisz, jeżeli HMRC nie skontaktowało się z Tobą”

Jest to kolejna pseudoporada udzielana przez niektórych konsultantów i księgowych w UK, przez którą dyrektorzy i spółki kumulują na swoich kontach HMRC kary. A oto przepis, na który tacy doradcy się powołują.

If you get an email or letter from HM Revenue and Customs (HMRC) telling you to send a return, you must send it – even if you don’t have any tax to pay.

Jeżeli otrzymałeś wiadomośc email lub list od HMRC informujący Cię, że musisz złożyć zeznanie podatkowe, to musisz je złożyć – nawet jeżeli nie masz żadnego podatku do zapłacenia.

Wszytko, byłoby OK i faktycznie nie trzeba byłoby składać zeznania, dopóki HMRC nie skontaktuje się z Tobą, gdyby powyższy przepis mówił jedynie o tym, kto zeznanie powinien złożyć. Jadnak tak nie jest.

Musisz wiedzieć, że Przepis ten widnieje poniżej przepisu z listą przypadków, w których masz obowiązek zarejestrować się do Self Assessment i złożyć zeznanie. Jednym z przypadków jest obejmowanie stanowiska dyrektora czy też pobieranie dywidend.

A zatem przepis o konieczności kontaktu ze strony HMRC należy interpretować następująco:

Jeżeli Twoja sytuacja nie została uwzględniona na liście przypadków zobowiązujących Cię do składania zeznań podatkowych, to może się zdarzyć, że HMRC mimo wszystko skontaktuje się z Tobą z prośbą o złożenie zeznania, nawet jeżeli uważasz, że nie masz podatku do zapłaty. A zatem jest to sytuacja szczególna, która może wystąpić.

W żadnym wypadku nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku rejestracji do Self Assessment czy składania corocznych zeznań, jeżeli jesteś dyrektorem spółki LTD.

BŁĄD 3
„Nie muszę, gdyż nie dostałem listu z terminem od HMRC”

Kiedyś jeden z naszych klientów powiedział nam, że nigdy nie rejestrował się do Self Assessment, gdyż jego poprzedni księgowy powiedział mu, że nie musi, dopóki nie dostanie listu z wyznaczonym terminem od HMRC…

Czytając regulacje, możesz oczywiście znaleźć przepis, który brzmi:

HMRC might also email or write to you giving you a different deadline.

HMRC może również skontaktować się z Tobą e-mailowo lub listownie wyznaczając inny termin złożenia zeznania.

Już sam przepis wyklucza możliwość, że nie musisz składać zeznania czy rejestrować się do Self Assessment. Oczywiście, że musisz to zrobić.

Natomiast warto wiedzieć, że przepis ten znajduje się w sekcji dotyczącej innych terminów składania zeznań. Są to terminy, które różnią się od terminów standardowych (informacje o nich poniżej) oraz dotyczą określonej grupy podatników.

Jednym z takich podatników jest tak zwany „trustee” firmy będącej nie rezydentem (czyli np. firmy Polskiej), ale nie ma to nic wspólnego, z tym że Ty jako dyrektor/udziałowiec jesteś nie rezydentem, bo np. mieszkasz w Polsce.

Dlatego jako dyrektor spółki LTD zarejestrowanej w UK masz obowiązek rejestracji do Self Assessment oraz składania corocznych zeznań podatkowych.

Terminy i kary

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia roku kolejnego. Przykładowo w roku podatkowym 2017-2018 terminy wyglądają następująco:

 • Rejestracja do Self Assessment w momencie, kiedy zacząłeś podlegać obowiązkowi: 5 październik 2018.
 • Zeznanie w formie papierowej: 31 październik 2018
 • Zeznanie w formie elektronicznej: 31 styczeń 2019
 • Płatność podatku: 31 styczeń 2019

Jeżeli jeszcze nie zarejestrowałeś się do Self Asessment i nie złożyłeś zeznania podatkowego, to musisz to zrobić, aby uniknąć wysokich kar. Jeżeli nie zrobiłeś tego w wyniku porady księgowego lub konsultanta to może warto rozważyć skorzystanie z usług innej firmy.

Nie należy zwlekać, gdyż kary mogą być wysokie i rosnąć z każdym spóźnionym terminem.

Porozmawiaj ze swoim konsultantem/księgowym lub skontaktuj się z nami w tej sprawie, aby uniknąć kar i nieprzyjemności ze strony HMRC. Pomagamy klientom zarówno z rejestracją, corocznym zeznaniem podatkowym, jak i zapłatą podatków.

Za same spóźnienia w złożeniu zeznania po 12 miesiącach kara może wynieść nawet £1600!

W przypadku, gdyby okazało się, że spóźniłeś się z zapłaceniem podatku, to dodatkowe kary wynoszą 5% należnego podatku już po 30 dniach spóźnienia i 5% należnego podatku za kolejne spóźnione terminy dając sumę 15% w ciągu pierwszego roku.

Uwaga: jeżeli korzystasz z niskiej jakości usługi wirtualne biuro / PO box, to istnieje zagrożenie, że korespondencja do Ciebie nie dotarła lub o różnego rodzaju karach czy należnościach wobec HMRC zwyczajnie nie zostałeś poinformowany.

Jeżeli jesteś dyrektorem spółki pobierającym wypłaty lub udziałowcem otrzymującym dywidendy, a nie złożyłeś jeszcze swojego Self Assessment lub nigdy tego nie robiłeś, skontaktuj się z nami. Pomożemy załatwić wszelkie formalności związane z Twoim bieżącym Self Assessment, zeznaniami za poprzednie lata oraz udzielimy wsparcia w anulowaniu lub zmniejszeniu powstałych kar i zobowiązań wobec HMRC.

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik