Dlaczego SELF ASSESSMENT jest wciąż obowiązkowy dla dyrektorów spółek ltd?

Update Grudzień 2018:
W związku z ostatnimi zmianami w stanowisku urzędów do obowiązku składania Self Assessment (Biuletyn ‘Agent Update’ Grudzień 2018 / Styczeń 2019), nie będzie on już w niektórych przypadkach konieczny, w szczególności dla dyrektorów spółek ltd mieszkających w UK, którzy pozytywnie przeszli self-check zamieszczony na stronach gov.uk
Tutaj znajdziesz self-check online >>
I o ile niektórzy księgowi twierdzą, że strony gov.uk nie są wiarygodne, to w rzeczywistości pozytywne przejście powyższego self-check w większości przypadków jest faktyczną podstawą do nieskładania Self Assesment przez dyrektorów mieszkających w UK (głównie tych, uzyskujących przychody tylko i wyłącznie z pensji).
Jeżeli jednak nie jesteś rezydentem UK, a obejmujesz stanowisko dyrektora w spółce ltd, to w dalszym ciągu powinieneś Self-Assessment składać.
Self Assesment cały czas jest dla Ciebie istotnym dokumentem w procesie określania przez polskie urzędy miejsca opodatkowania Twoich przychodów oraz udokumentowania podstawy korzystania z wysokiej kwoty wolnej od podatku. Więcej na ten temat przeczytasz m.in. w tym artykule >>
Czytając poniższy artykuł może zainteresować cię w jaki sposób przez wiele lat niektóre firmy konsultingowo-księgowe narażały swoich klientów na wysokie kary i spór z urzędami w Wielkiej Brytanii doradzając, że nawet jako rezydent nie musisz składac Self Assesment. Niejeden przedsiębiorca został w wyniku takich porad przez HMRC ukarany.
————————————
W związku z licznymi zapytaniami ze strony naszych czytelników postanowiliśmy odnieść się do ostatniego orzeczenia sadu w UK ( Case of Alexander Steele TC06717) dotyczącego podważenia zasadności nałożonych kar przez HMRC na obywatela Wielkiej Brytanii w związku ze spóźnionym złożeniem Self Assessment.
Otrzymujemy linki i informacje, że niektóre firmy księgowe podpierają się tym nieprawomocnym wyrokiem, nadal narażając swoich klientów na kary w UK i potencjalne problemy w Polsce z tytułu niedopełnienia obowiązków sprawozdawczych, manipulując faktami i sugerując, że składanie zeznania podatkowego Self Assessment nie jest obowiązkowe dla dyrektorów spółek ltd.
Z bezpieczeństwem prowadzenia biznesu nie ma to wiele wspólnego. Jak sądzę, celem tego typu porad może być próba ukrycia przez lata udzielanych niekompetentnych porad o braku konieczności składania Self Assesment przez dyrektorów (w szczególności rezydentów Polski) co narażało klientów na spór z HMRC. Więcej na temat takich porad w tym artykule >>
Na szczęście pomimo tego, że sama treść przytaczanego orzeczenia sądu jest skomplikowana i trudna do przebrnięcia, otrzymujemy emaile z zapytaniami co sądzimy o pojawiających się poradach mówiących, że rzekomo jako dyrektor NIE MUSISZ składać Self Assessment i czy faktycznie jest to bezpieczne.
I bardzo dobrze, że jesteście czujni, gdyż sprawa samego Self Assesment jest dużo bardziej złożona, niż przedstawiane wybiórczo w kilku akapitach prywatne interpretacje jednego tylko orzeczenia Trybunału. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach.
Rozpatrując to zagadnienie należy wziąć pod uwagę czynniki związane nie tylko z samym Self Assessment i licznymi okolicznościami wskazującymi na obowiązek jego składania, ale również rezydencją podatkową spółek i miejscem opodatkowania wypłat dyrektorskich osób będących rezydentami Polski.
Pomimo, iż temat wydaje się być kontrowersyjny, poniżej kilka istotnych informacji, które potwierdzają fakt, że dla bezpiecznego prowadzenia biznesu w UK Self Assessment nadal jest dla Ciebie obowiązkowy, szczególnie jeżeli nie jesteś rezydentem UK.
Przejdźmy zatem do konkretów.
Wyrok jest nieprawomocny!
To pierwsza i na ten moment w zasadzie najistotniejsze kwestia.
Doradzanie klientom, że NIE MUSZĄ dopełniać obowiązków nakładanych przez HMRC na podstawie nieprawomocnego wyroku jest zwyczajnie niekompetentne.
Dopóki nie będzie to wyrok ostateczny, a HMRC nie zmieni swojej interpretacji (zarówno Taxes Management Act 1970, jak i Companies Act 2016), to orzeczenie to nie ma wpływu na obecną sytuację.
Strony przytaczanego sporu wciąż mają czas na zawnioskowanie o możliwość odwołania się od orzeczenia, a jeżeli to nastąpi wtedy sprawa przeciągnie się o kolejne miesiące z możliwością zakończenia zupełnie innym wyrokiem.
Biorąc pod uwagę nieprawomocność wyroku w zgodzie z literą prawa w tym miejscu należałoby w zasadzie zakończyć nasze rozważania, uznając je za przedwczesne i odpowiedzieć jedynie na pytanie:
Czy rzeczywiście wartościowe są porady księgowych, którzy doradzają Ci, niedopełnianie obowiązków sprawozdawczych, bazując na jednym nieprawomocnym wyroku i własnych interpretacjach wiedząc, że odpowiedzialność i tak spoczywa na Tobie i Twojej firmie?
A nawet jeśli sprawa zostałaby przegrana przez HMRC
Jeżeli chciałbyś jednak zagłębić się w dalsze rozważania na temat przytaczanego wyroku pójdźmy o jeden krok dalej i przypuśćmy, że sprawa zostanie przez HMRC przegrana. Oto kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę.
Specyficzny przypadek
Nawet jeżeli przytaczana sprawa zostanie finalnie przegrana, to należy pamiętać, że dotyczy ona bardzo konkretnego przypadku niezasadnie naliczonych kar w danej konkretnej sytuacji.
Co ciekawe, sam powód i tak Self Assesment złożył, pomimo iż zaznaczał, że uważa, iż dyrektorem nie był (działał ‘in the name only’). Nie wiemy zatem, czy i w jakim zakresie HMRC zmieniłby obowiązki wobec przedsiębiorców w przypadku ewentualnego przegrania sporu w tej jednej sprawie.
A co z innymi przegranymi przez podatników sporami?
Musisz również pamiętać, że sprawa w sądzie to czysta loteria dla podatnika. Wyciąganie wniosków na temat braku obowiązku składania Self Assessment na podstawie jednego nieprawomocnego wyroku Case of Alexander Steele jest niedorzeczne. Tym bardziej, że odbyło się już wiele rozpraw, w których podatnicy przegrali swoje spory z HMRC na podobnym gruncie.
HMRC i tak egzekwuje swoje interpretacje
W ubiegłych latach odbyła się wprawdzie podobna rozprawa przed Sądami w UK, która HMRC przegrało. Pomimo tego HMRC nadal nalicza kary za niedopełnienie obowiązków Self Assesment przez dyrektorów, a wskazówki dla przedsiębiorców są jasne – Twoim obowiązkiem jako dyrektora jest składanie deklaracji podatkowej Self Assessment.
Potwierdzaliśmy nawet ten fakt w urzędzie w stosunku do dyrektorów będących rezydentami Wielkiej Brytanii i informacja jest jasna:
„As a director YOU ARE REQUIRED to complete self-assessment tax return if the company is trading and not set up for charitable reasons.”
„Jako dyrektor masz obowiązek złożenia Self Assessment, jeżeli firma jest aktywna i nie jest organizacją charytatywną.”
Dlatego tym bardziej jest to…
Niezwykle istotne dla rezydentów Polski
Sprawa dotyczy rezydentów UK
Pamiętaj również, że przytaczane orzeczenia dotyczą rezydentów UK, a nie Polski! A zatem nawet jeżeli finalnie sprawa Case of Alexander Steele zostałaby przez HMRC przegrana, to ten wyrok i tak nie będzie dla Ciebie asem w rękawie, gdyż nie uwzględnia aspektów związanych z rezydencją podatkową i miejscem zamieszkania poza UK.
Rezydencja podatkowa i urzędy w Polsce
Dodatkowo wg HMRC w wielu sytuacjach masz obowiązek złożyć deklarację Self Assesment jeżeli mieszkasz za granicą i jesteś dyrektorem uzyskującym przychody w UK (pamiętaj, że taka sytuacja nie była nawet przedmiotem sporu).
A skoro uważasz, że Twoje podatki z tytułu pensji dyrektorskiej są do zapłaty w UK (z uwzględnieniem wysokiej kwoty wolnej od podatku), a nie w Polsce to, w jaki sposób wyjaśnisz urzędnikowi w Polsce brak składanego odpowiednika PIT w UK skoro jest on wciąż wymagany przez HMRC?
Nie sądzisz chyba, że jedno postanowienie Trybunału (o ile zostanie uprawomocnione) dotyczące przypadku zupełnie innego niż Twój będzie działało na Twoją korzyść przed polskimi urzędami oraz będzie ważniejsze niż interpretacja HMRC? W takim razie Self Assesment cały czas jest dla Ciebie istotnym dokumentem w procesie określania przez polskie urzędy miejsca opodatkowania przychodów. Więcej na temat gdzie opodatkowana jest pensja dyrektorska ze spółki ltd w tym artylule >>
Skoro obecnie Self Assessment dyrektora jest obowiązkowy, szczególnie dla nierezydentów – po co ryzykować?
Biorąc to wszystko pod uwagę, należy stwierdzić, że na ten moment nadal masz i będziesz miał obowiązek składania Self Assesment dyrektora dopóty HMRC nie zmieni swojego podejścia i interpretacji przepisów zawartych w aktach nie tylko podatkowych takich jak Taxes Management Act 1970 ale również samym Comapnies Act wspomnianym w orzeczeniu Sądu.
Niedopełnienie tego obowiązku nie tylko naraża Cię na spór z HMRC, którego wygranie przed sądem może być bardzo trudne, kosztowne, ale również może narazić na poważne zagrożenia ze strony Polskich urzędów podatkowych.
Z pewnością nie jest to warte takiego ryzyka, które nie ma nic wspólnego z bezpiecznym prowadzeniem biznesu.
Pamiętaj, że pomimo kosztownych dla podatników spraw wygranych w przeszłości przed sądami w Wielkiej Brytanii w sprawie niesłusznie nałożonych kar, HMRC nadal egzekwuje przepisy zamieszczone na stronach rządowych gov.uk i nakłada kary za nieskładanie Self Assesment.
Wiele odwołań (szczególnie tych w formie powoływania się na sporne orzeczenia) nie zostaje uznanych, a podatnicy stoją przed wyborem zapłacenia kar lub wejścia w kosztowny spór sądowy z brytyjskim urzędem skarbowym.
Oczywiście możesz nie składać Self Assesment, jak doradza jeden czy dwóch chcących postawić na swoim upartych doradców zrzucając ryzyko na Ciebie. Pamiętaj jednak, że w przypadku sporu sądowego zarówno w UK, jak i w Polsce, to zarówno koszty sprawy, reprezentacji, koszty sądowe, jak i cała odpowiedzialność będą spoczywały na Tobie.
Z pewnością nie poniesie żadnych konsekwencji mieszkający w UK doradca/księgowy, który namówił Cię do nieskładania Self Assesment w kontrowersyjnej i spornej sytuacji. W sytuacji przegranej jak sądzę niewiele warte będą jego zapewnienia o rzekomo wielu wygranych sprawach z HMRC czy dywagacje na temat braku zasadności przepisów zamieszczonych na rządowych stornach gov.uk…
Zauważ również, że już teraz tacy doradcy po wielu latach wprowadzania w błąd swoich klientów (przecież większość z nich mieszka w Polsce) starają się zabezpieczać i manipulują faktami.
Dopisują na swoich stronach informacje, że chodziło tylko o pewne okoliczności i poniekąd jednak teraz zalecają składanie Self Assessment dla nie rezydentów brytyjskich… ot kuriozum… z jednej strony przez lata nie informowali swoich klientów o ich obowiązkach Self Assessment, krzyczą głośno, że rzekomo nie trzeba było składać Self Assesment, że mieli w tej kwestii racje, podpierając się nieprawomocnymi wyrokami sądów, wysyłają mailingi i kierują reklamy do dyrektorów będącymi rezydentami Polski, a z drugiej strony w przypisach swoich porad dodają informacje, że jednak dla rezydentów Polski zalecają składanie Self Assesment ze względów na rezydencje podatkowa i zachęcają do korzystania z ich usługi… te sprzeczne same w sobie działania pozostawię do Twojej indywidualnej oceny.
A zatem czy rzeczywiście nieprecyzyjna porada w formie ‘NIE MUSISZ składać Self Assessment, bo ja tak uważam i miałem rację, a HMRC nie, gdyż jeden Brytyjczyk możliwe, że wygra w sądzie, anulowanie kar’, jest dla Ciebie wartościowa?
Czy faktycznie warto słuchać takich porad mających cel PR-owy i zamiast dopełnienia niezwykle prostego obowiązku sprawozdawczego postawić na szali spór z HMRC, swój cenny czas, nerwy, prywatne pieniądze, a nawet swój biznes? Nie sądzę.
Krótko, zwięźle i na temat
Sporne zagadnienia podatkowe są niezwykle trudne w ocenie, a ich finalna interpretacja zależy od bardzo wielu czynników oraz sytuacji indywidualnej Twojej jako podatnika. Wchodzenie w spory z organami podatkowymi, kiedy łatwo można ich uniknąć, zdecydowanie nie jest rozsądnym posunięciem. Dlatego, jeżeli Twoim celem jest bezpieczne prowadzenie biznesu w UK bez zbędnego ryzyka, sprawa jest oczywista:
Dopóki HMRC jasno nie określi dla Twojego konkretnego przypadku, że składanie Self Assessment nie jest obowiązkowe, otwarcie mówimy, że dopełnienie tego prostego obowiązku sprawozdawczego jest bezwzględnie konieczne, a w szczególności, jeżeli nie jesteś rezydentem UK.
W ATB Consulting stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo prowadzenia biznesu i złożenie Self Assessment dyrektora nie stanowi dla nas problemu, tym bardziej że HMRC cały czas tego oczekuje, a po stronie Polskiej również jest potrzebne.
Nie dyskutujemy z Urzędami w kontrowersyjnych sprawach kosztem naszych klientów, narażając ich na spory sądowe. Pomagamy dopełniać nakładane przez urzędy obowiązki i to się sprawdza – wg nas to jedyne efektywne podejście zabezpieczające biznes przed problemami w przyszłości.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w złożeniu Self Assessment dyrektora (zarówno bieżących, jak i zaległych), czy też pomocy w anulowaniu powstałych kar skontaktuj się z nami >>>