fbpx

Uwaga na konta firmowe typu TIDE!

utworzone przez | Konta bankowe w UK, Rezydencja podatkowa

UWAGA na oferowane przez firmy konsultingowo-księgowe rozwiązania typu „innowacyjne” konta firmowe dla spółek LTD zakładane poprzez aplikacje mobilne typu TIDE. Przykładowo firma TIDE nie jest autoryzowana przez FCA (Financial Conduct Authority) jako Instytucja Finansowa, a jedynie jako Agent EMD (pośrednik/afiliant). Firma udostępnia wadliwie działające oprogramowanie dostępowe (aplikacja mobilna) do bardzo ograniczonych usług finansowych jeszcze innej trzeciej firmy.

To bardzo ryzykowne rozwiązanie z zagrożeniem tymczasowego lub stałego utracenia dostępu do Twoich pieniędzy, jak również dużymi trudnościami z ich odzyskaniem (firma jest tylko agentem i nie ponosi odpowiedzialności w przypadku problemów!).

 

Na przykładzie firmy
www.TIDE.co

 W skrócie:

 • firma TIDE jest agentem firmy trzeciej i udostępnia jedynie oprogramowanie dostępowe (nie jest autoryzowana przez FCE jako Instytucja Finansowa, a jedynie jako Agent EMD),
 • istnieje zagrożenie zablokowania dostępu do środków, zamknięcia konta, czy też trudności w ich odzyskaniu, za co firma TIDE nie ponosi odpowiedzialności,
 • brak akceptacji warunków współpracy podczas zakładania konta,
 • brak akceptacji polityki prywatności przy zakładaniu konta (konieczność przekazania skanów dokumentów niewiadomemu administratorowi danych),
 • wadliwie działająca aplikacja – potwierdzone przez przedsiębiorców problemy z dostępem do środków,
 • rozwiązanie nie wspiera w pełni umocnienia miejsca rezydencji podatkowej spółki przed US w Polsce,
 • brak kont osobistych!, a wiec nie rozwiązuje problemu kraju opodatkowania pensji dyrektorskiej – wysoka kwota wolna od podatku nadal może być łatwo podważona przez US i sądy,
 • brak możliwości utrzymywania innych walut niż GBP, tanich przewalutowań i transferów międzynarodowych,
 • nowe/młode, mało wiarygodne i niedopracowane rozwiązanie.

Rozwiązanie to jest obecnie mało wiarygodne i nie wspiera rezydencji podatkowej spółki czy dyrektora. Osobiście nie zaufałbym tego typu firmie w pośrednictwie dostępu do moich pieniędzy i dlatego nie rekomenduję tego ani żadnego podobnego rozwiązania moim klientom. Konta firmowe proponowane przez Agentów EMD opisuję tutaj na przykładzie firmy TIDE.co.

TIDE.co
NIE jest autoryzowaną prze FCA
Instytucją Finansową

Firma TIDE Platform LTD, została założona w 2015 r., a jej właścicielem jest jeszcze inna spółka założona w 2016 r. Firma nie jest autoryzowana przez FCA jako Instytucja Finansowa, a jest jedynie tak zwanym agentem (EMD Agent) innej firmy autoryzowanej przez FCA.

Krótko mówiąc TIDE nie oferuje swoich usług finansowych jak mogłoby się wydawać po zapoznaniu się z ofertą na stronie www, a jedynie aplikację dostępową do usług finansowych innej firmy.

Tutaj potwierdzenie autoryzacji TIDE przez FCE jako agenta (nie Instytucję Finansową)
https://register.fca.org.uk/ShPo_firmdetailsPage?id=001b000003oVHBvAAO

 

 TIDE
jest tylko twórcą aplikacji mobilnej

Pamietaj, że dla bezpieczeństwa Twoich finansów firma, której powierzasz swoje środki powinna być regulowana przez FCA jako Autoryzowana Instytucja Finansowa Pieniądza Elektronicznego i dawać sprawdzone i bezpieczne rozwiązania dostępowe do Twoich pieniędzy (dostęp online i opcjonalnie dodatkowo aplikacja mobilna).

Niestety Tide Platform Ltd udostępnia jedynie wątpliwej jakości oprogramowanie i oferuje dostęp do usług finansowych zupełnie innej firmy (francusko-włoski kapitał). Na swojej stronie podają wprawdzie numer FCA, ale jest to tak na prawdę numer firmy, której TIDE jest agentem.

To dlatego firma Tide Platform Ltd jest zarejestrowana w Companies House pod SIC: “Other software publishing” zamiast usług finansowych, które są dużo restrykcyjniej regulowane.

TIDE oferuje oczywiście dodatkowe wodotryski w postaci funkcjonalności ich aplikacji, takie jak kategoryzowania transakcji, zestawień, płatności za invoice itp. Ale nie ma to nic wspólnego z faktycznym zarzadzaniem Twoimi pieniędzmi.

 

 Problemy z dostępem do finansów,
wadliwie działająca aplikacja
i konto firmowe jedynie w GBP

Firma TIDE proponuje rozwiązanie, za pomocą którego dostęp do Twoich środków możliwy jest tylko i wyłącznie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej… Z tym są często problemy, a w szczególności z aplikacją TIDE. Jak pokazują komentarze użytkowników, aplikacja powoduje problemy w dostępie do konta (szczególnie po niezbędnych aktualizacjach). Okazuje się, że dostęp do Twoich finansów może być zablokowany nawet przez tydzień czasu!!! Oto komentarz jednego z klientów TIDE:

„Keeps resetting so I need to re-download app so can’t access my account for a week!”

Więcej komentarzy na temat aplikacji dostępowej do konta firmowego załączam na końcu artykułu.

Rejestracja i niezależny dostęp www bez konieczności korzystania z aplikacji mobilnej + ewentualny dostęp przez aplikację, to najpewniejsze na ten moment rozwiązanie online czego TIDE oraz inne pojawiające się podobne firmy pośredniczące nie są w stanie zaoferować.

Nie wspomnę już, że konto działa tylko lokalnie w UK i w GBP. W przeciwieństwie do innych bardziej renomowanych rozwiązań brak jest konta lokalnego w EURO zone (z możliwością otrzymywanie przelewów międzynarodowych SEPA oraz SWIFT w Euro) czy utrzymywania środków w innych walutach z możliwością przewalutowań i tanich przelewów na całym świecie. To zbyt kosztowne i zaawansowane rozwiązanie, na co tacy agenci jak TIDE nie mogą sobie łatwo pozwolić.

 

UWAŻAJ
komu przekazujesz swoje pieniądze
i dane osobowe 

Podczas rejestracji w TIDE jesteś proszony o podanie danych osobowych łącznie ze zdjęciami i skanami dokumentów bez możliwości przeczytania czy zaakceptowania jakichkolwiek Terms and Conditions (umowa online), gdzie mógłbyś się dowiedzieć na jakich warunkach i komu powierzasz swoje pieniądze oraz dane osobowe!!! Uruchamiasz aplikację podajesz adres email i od razu proszony jesteś o przesłanie zdjęcia paszportu.

 UWAGA!!! TIDE jest zarejestrowana w ICO (odpowiednik naszego polskiego GIODO) i zastrzega sobie możliwość przekazywania i sprzedaży danych osobowych których jest administratorem. Jak wczesniej wspomniałem bez Twojej akceptacji, wiedzy i zgody.

 

Kto zatem zarządza Twoimi pieniędzmi?

Zakładając konto firmowe z TIDE Twoje pieniądze są faktycznie w innej firmie autoryzowanej przez FCA (PrePay Technologies Ltd), a jedyną możliwością dostępu do nich jest aplikacja oferowana przez pośrednika TIDE… oznacza to, że jeżeli firma TIDE (około 2 lata na rynku) zamknie biznes lub aplikacja przestanie działać, to dostępu do Twoich pieniędzy może być utrudniony lub nawet praktycznie niemożliwy. Firma nie określa dokładnie jak szybko, w jaki sposób i na jakich warunkach będziesz mógł odzyskać swoje pieniądze w przyapdku problemów firmy TIDE. Bankowe gwarancje FSCS nie mają tu zastosowania.

 

TIDE nie ponosi odpowiedzialności

Proces rejestracyjny/weryfikacyjny Tide jest bardzo szybki i uproszczony ale nie dlatego, że Tide tak dobrze ten temat rozwiązuje. Tide zwyczajnie nie może tego w pełni zrobić, gdyż to inna firma udostępnia usługi finansowe (konta). Dlatego to firma trzecia, której Tide jest agentem, będzie mogła lub nawet musiała prędzej czy później finalnie dokonać pełnej weryfikacji firmy pod kątem zasadności otwarcia konta, co może powodować problemy z blokowaniem i zamykaniem kont w przyszłości. Moim zdaniem prędzej czy później FCA będzie wymagało solidnego sprawdzenia klientów. Dlaczego nie mieliby tego zrobić, skoro na High-Street’cie tak zrobili. Tam też konta były otwierane, a później blokowane i zamykane.

TIDE jasno zastrzega, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności jeżeli faktycznie zarządzająca Twoimi pieniędzmi firma zerwie Umowę czy zablokuje dostęp do Twoich środków!

Znacznie lepiej jest być od razu zweryfikowanym przez autoryzowaną przez FCA Instytucję Finansową (nie Agenta) i mieć pewność, że wszystko jest OK, niż prowadzić biznes w niepewności czy Twoje środki nie zostaną zablokowane, kiedy nastąpi sprawdzenie Twojej firmy i zasadności otwarcia dla Ciebie konta w UK.

 

TIDE nie współpracuje z Barclays

Dodatkowo TIDE i jej afilianci (firmy konsultingowo-księgowe) sugerują niejako, że współpracują z Barclays. Zapytałem ich o to bezpośrednio i dopiero po trzykrotnym ponowieniu pytania o bezpośrednią współpracę z Barclays agentka przestała odpowiadać pokrętnie przyznając, że to firma, której TIDE jest agentem, współpracuje z Barclays i ma tam swoje konto.

 

Ring-fenced at Barclays – czy rzeczywiście na 100%?

Tide pisze, że Twoje pieniądze są „Ring-fenced at Barclays”. Ring-fenced oznacza, że ani TIDE ani nikt inny nie może reinwestować tych pieniędzy (tak jak robią to standardowo banki). Prawda jest taka, że Barclays nie dostosował się jeszcze w pełni do nowych regulacji, aby zabezpieczyć pieniądze małych przedsiębiorców w systemie Ring-fenced. Dlatego Barclays jest teraz w trakcie bardzo poważnych i intensywnych transformacji związanych z nowymi legislacjami na rynku High-Street i ma obowiązek ukończycć te prace do końca 2018 r. A zatem, z tego co widać to Ring-fenced nie jest jeszcze na 100% wdrożony w Barclays.

Natomiast sam Ring-fenced w Barclays, który jest dla TIDE chwytem marketingowym, nie daje gwarancji stałego dostępu do środków czy łatwości ich odzyskania w przypadku problemów z firmą TIDE dającej do nich dostęp. W takiej sytuacji musza odbyć się odpowiednie procedury za pośrednictwem firmy trzeciej, która powinna Ci Twoje pieniądze zwrócić. Jak? Nie wiadomo. Może przelewem, ale tak do końca nie jest to określone.

 

Rezydencja i zasadność otwarcia dla Ciebie konta w UK

Inna istotną kwestią jest to, że firmy konsultingowo-księgowe, które zapisały się do programu partnerskiego/afiliacyjnego TIDE (otrzymuja za to wynagrodzenie) nie będą w stanie przygotować firm swoich klientów w odpowiedni sposób, aby uzasadnić konieczność otwarcia konta w UK. Raczej firmy takie wolą mówić klientom to co chcą oni usłyszeć, że rezydencją podatkową nie mają co się przejmować, a ostrzeżenia polskiego Ministerstwa Finansów dotyczące optymalizacji podatkowej to wypociny nie znającego przepisów amatora nie wiedzącgo co mówi (Więcej na ten temat w artykule OSTRZEŻENIE Ministerstwa Finansów przed optymalizacją podatkową z wykorzystaniem spółek ltd). Biorąc to pod uwagę problemy są w przyszłości bardzo prwadopodobne.

Wg mnie, konto firmowe w TIDE nie będze zatem pomocne przy określaniu rezydencji podatkowej Twojej LTD przez US w Polsce, gdyż konto założone przez agenta, jakim jest TIDE, nie potwierdza faktycznego udokumentowania i potwierdzenia przez Instytucję Finansową zasadności otwarcia tego konta dla Twojej firmy. TIDE (agent) sprawdza czy Twoja firma jest zarejestrowana w Companies House. Dlatego samo konto dla takiej firmy LTD otwarte za pośrednictwem Tide (nie Instytucję Finansową) będzie moim zdaniem dla US w Polsce niewiarygodne.

Niestety większość firm konsultingowo-księgowych oferujących TIDE nie będzie doradzała czy wykonywała dodatkowych usług pomagających w odpowiedni sposób udokumentować zasadność otwarcia konta dla firmy w UK, gdyż byłoby to dla nich nie opłacalne. Zwyczajnie nie otrzymuja, aż tak wysokiego wynagrodzenia z tytułu programu partnerskiego w TIDE.

Dlatego moim zdanie w oczach US takie konto firmowe nie będzie okolicznością uzasadniającą rezydencję podatkową spółki LTD w UK.

 

Problemy z rezydencja dyrektora
i wysoką kwota wolną od podatku

Co więcej, firma Tide oferuje na ten moment tylko konta firmowe. Brak konta osobistego nie pozwala na realizowanie sobie wypłat dyrektorskich z konta firmowego na osobiste, aby uzyskane przychody mogły być opodatkowane w UK (zabezpieczenie rezydencji podatkowej dyrektora i korzystanie z wysokiej kwoty wolnej od podatku). Wiecej na temat kont osobistych, rezydencji dyrektora i interpretacji sądów pisałem w artykule Jak bezpiecznie otworzyć konto bankowe dla spółki LTD oraz osobiste w UK dla nierezydentów?

Osobiście uważam, że jest to obecnie niesprawdzone i mocno naciągane rozwiązanie promowane jako innowacyjna usługa w wielu przypadkach po to, żeby ukryć zagrożenia, pójść na łatwiznę i zgarnąć trochę pieniędzy (z tytuły programu partnerskiego / afiliacji) bez żadnego ryzyka od nieświadomych „naiwnych” klientów.

 

Dlatego biorąc powyższe pod uwagę ostrzegam, że obecnie nie jest to rozwiązanie godne polecenia jako solidna usługa finansowa dla firm. Przede wszystkim, ze względu na zbyt wiele zagrożeń, niedociągnięć i brak korzyści mogących wspierać rezydencje podatkową dyrektorów oraz spółki. Nie warto ryzykować bezpieczeństwa swoich finansów oraz danych osobowych dla kilku wodotrysków i szybkiego procesu aplikacji.

 Jeżeli szukasz solidnego rozwiązania, które nie tylko pomoże Ci we właściwy sposób otworzyć konto firmowe i osobiste w UK ale również będzie wspierało rezydencję podatkową Twoją i Twojej spółki zapoznaj się z tym artykułem.

 

Problemy z aplikacją i dostępem do finansów

A tak na deser kilka wybranych komentarzy z Google Play na temat aplikacji TIDE, oczywiście to nie znaczy, że nie ma też pozytywnych, ale przecież najistotniejsze w tym wszystkim jest to, żeby wiedzieć jakie są możliwe problemy w dostępie do Twoich finansów, a nie jak świetne są wodotryski w postaci kolorowych funkcjonalności typu zrobienie zdjęcia paszportu:

 

Keeps resetting so I need to redownload app so can’t access my account for a week!

 

Rubbish app. Can’t log in just 10 minutes later with the security password I created when logging in and this now wants to start the process from scratch. Opening an account in less than 5 minutes is a false promise. What a waste of time.

 

App with many problems and need fixing. Please test it before releasing it.

 

This app is just plain awful. Unable to log in at all after creating an account. Entered security code which gets declined and now my device is blocked completely. Was hopeful about it but can’t even get passed logging in. Needs a lot of work

 

Impossible to register, as the app scanner cannot produce focused images of the documents required for registration. No other ways of sending the scanned documents and TIDE support options are very limited, slow and inadequate. This is definitely not up to standard for business banking and I am surprised they advertise it as such.

 

Took 3 shots lined up as per the guidance, all 3 rejected, and account locked as a result. Horrible experience and 30 mins of my life wasted.

 

The app constantly hangs since your business is based on this app you should fix the issue

 

Jeżeli szukasz solidnego rozwiązania, które nie tylko pomoże Ci we właściwy sposób otworzyć konto firmowe i osobiste w UK ale również będzie wspierało rezydencję podatkową Twoją i Twojej spółki zapoznaj się z artykułem Jak bezpiecznie otworzyć konto bankowe dla spółki LTD oraz osobiste w UK dla nierezydentów?

 

close

Prowadzisz spółkę Ltd?

Dowiedz się jak skutecznie oszczędzić na podatku.

 • angle-double-right
  Poznaj 23 najważniejsze koszty uzyskania przychodu w spółce ltd.
 • angle-double-right
  Ponad 30 stron niezwykle wartościowej wiedzy!
 • angle-double-right
  Otrzymuj również praktyczne porady, artykuły i najnowsze informacje dotyczące bezpiecznego prowadzenia spółki ltd.

Wypenij formularz i pobierz Poradnik